Tippek a nyári forróság ellen - DODO | Designban Otthon

Tippek a nyári forróság ellen

A nyári hőségben egyre gyakoribb probléma, hogy a kelleténél jobban felmelegszik a lakásunk, házunk vagy az irodánk. Napjainkban már nemcsak a tőlünk délebbre fekvő országokban élők szenvednek a kánikulától, hanem mi is. Emiatt egy mai modern otthon elképzelhetetlen hűtés nélkül, de egy rosszul megválasztott klíma sok kellemetlenséget okozhat. Mire érdemes figyelni, milyen lehetőségeink vannak, ha elviselhetőbbé szeretnénk tenni a hőmérsékletet? Tarts velünk, és ismerd meg te is a részleteket!

Hogyan hűtsük le a lakást nyáron?

A nyári hőség elleni védekezést az ablakoknál érdemes kezdeni. A felmelegedett helyiségekben szellőztetéssel mérsékelhetjük a hőmérsékletet, de egyáltalán nem mindegy, hogy mikor. Csak este vagy éjszaka szellőztessünk, akkor, amikor kint hűvösebb van. Napközben, amikor kint forróság van, lehetőleg tartsuk csukva az ablakokat.

A szoba felmelegedésének a megelőzése szempontjából jól jöhet még az ablakfólia használata, vagy az ablak előtti napvédelem. A lakáson belül egy ventilátorral forgathatjuk meg a levegőt, hogy alacsonyabb legyen a hőérzetünk, egy klímaberendezéssel pedig a valós hőmérsékletet is csökkenthetjük.

Mitől lehet meleg egy lakásban?

A lakás felmelegedésének számos oka lehet. Például:

  • nagy az ablakfelületek aránya - napvédelem nélküli - reluxa vagy roló nélküli - ablakokon akadály nélkül jut be a napfény, és felmelegíti a levegőt.
  • problémát okozhat a nem megfelelően kivitelezett szigetelés vagy a szigetelés hiánya.
    nem megfelelő időben szellőztetünk
  • a házban felszerelt hőforrások is meg tudják emelni a szobák hőmérsékletét, ilyen a például a számítógép, a különböző lámpák vagy a tévé.

Szobák hűtése: melyik klímaberendezést célszerű választani?

Míg a napvédelemmel a beeső napsugárzást mérsékelhetjük, addig egy klímaberendezés használatával a már felmelegedett helyiségek hőmérsékletét csökkenthetjük. Azt, hogy melyik lesz a legoptimálisabb berendezés a használat helye és végeredményben az anyagi körülmények fogják meghatározni.

De mielőtt belevágnánk egy klímaberendezés beszerzésébe bátran próbálkozhatunk egy egyszerű ventilátorral is, ami gyors és könnyed felfrissülést kínálhat. A mobilklímák némileg többe kerülnek, és csak a kisebb helyiségek lehűtésére alkalmasak. A beépített split klímaberendezéseknél viszont már a beszerzési költség mellett még a szerelési díjjal is számolnunk kell. Valamennyi esetben figyelembe kell evnnünk az energiahatékonyságot is.

Ventilátorok

Ventilátorok többféle kivitelben, formában, méretben is kaphatók. Egy klasszikusnak számító padló- vagy álló ventilátor kiválóan gondoskodik a frissítő szellőről, míg a toronyventilátor kisebb helyen is eltér, a mennyezeti ventilátorok pedig mind a kis-, mind a nagy helyiségekbe felszerelhetők, bár a beszerelésük bonyolultabb, mint a többi ventilátoré.

A ventilátor azzal hűt, hogy a levegőt keveri maga körül. Kaphatók már párásító és hűtő darabok is, amit otthoni technikával is könnyen pótolhatunk: csak helyezzünk egy fém tábla jégkockát vagy jégakkut az eszköz elé, így a ventilátor a jeges hideget fogja tovább fújni, ezzel is tovább hűtve a lakást.

Mobilklímák

A mobilklímákat a helyiségek gyors lehűtéséhez ajánlják, előnyük, hogy azonnal használatba vehetőek, hordozhatóak és viszonylag olcsók. Ezeknél a berendezéseknél a meleg levegő egy tömlőn keresztül áramlik a szabadba, ezért mindenképpen szükség lesz egy közeli csatlakozóaljzatra és egy ablakra. Annak elérése érdekében, hogy a nyitott ablakon keresztül ne jusson vissza a meleg levegő, egy kifejezetten a mobilklímákhoz tervezett, speciális ablak tömítéssel zárhatjuk le az ablaknyílást.

Split klímaberendezések

Ha lakásunkat nagy alapterületen szeretnénk klimatizálni, akkor a split klímaberendezés beszerelése mellett célszerű döntenünk. Ezzel hatékonyan hűthetjük le a helyiségeket , s tehetjük mindezt elfogadható zajszint mellett. Egy ilyen berendezés viszont lényegesen költségesebb, mint egy mobilklíma vagy egy ventilátor. A split klímaberendezéseknek két része van, de fontos, hogy ezeket csak engedéllyel rendelkező szakemberek szerelhetik fel a házon kívül és belül.

A szakember tudni fogja, hogy egy adott helyiségben mekkora teljesítményű készülékre van szükség. Ezt befolyásolhatja az, hogy mekkora és milyen tájolású a szoba, milyen és mekkora ablakok vannak rajta, és megoldott-e az árnyékolás.

Milyen hangosak ezek a készülékek? Teljesen hangtalan készülék nem létezik. Minden hűtőberendezésnek van egy bizonyos zajszintje, a hangerő függ a modelltől és a teljesítményszinttől. A leghalkabb típus a split klímaberendezés. A legtöbb készüléken rajta van a decibel érték.

Gyakori kérdés, hogy a klímaberendezések sok áramot fogyasztanak-e? A klímaberendezés kiválasztásakor figyelembe kell vennünk az energiahatékonysági osztályt, illetve azt is, hogy a készülék hatással van az áramfogyasztásra. Javasolt, hogy a külső hőmérsékletnél a készülék hőmérsékletét legfeljebb 6 fokkal állítsuk hidegebbre és a légkondicionáló teljesítménye igazodjon a helyiség nagyságához.

Sokan tartanak attól, hogy megbetegednek a klímaberendezés alkalmazása során. A túlzott használattal, vagy ha túl közel ülünk a berendezéshez, kockáztatjuk a nyaki merevség kialakulásának a kockázatát, ugyanakkor a beállított hőmérsékletre is figyelnünk kell. A split klímaberendezésekhez tartozik egy víztartály is, mert a működésük közben úgynevezett kondenzvíz képződik, amit egy szivattyú szállít el. A kellemetlen egészségügyi következmények elkerülése miatt elengedhetetlen a rendszeres karbantartás és tisztítás. Alapszabály, hogy erre a splitklímák esetében minden évben sort kell keríteni, hiszen legionella baktériumok gyűlhetnek fel benne, amelyek komoly légúti megbetegedést okozhatnak. Amennyiben a klímaszerelő 10 perc alatt végez a tisztítással, felmerülhet a gyanú, hogy nem végzett alapos munkát, hiszen átlagosan egy órába telik, míg egy splitklímát – egy külső és egy belső egységet – megtisztítanak.

Ha több helyiséget szeretnénk hűteni, vásárolhatunk multisplitklímát is. Ennek a típusnak az a jellegzetessége, hogy egy kültéri egységhez két, de akár négy beltéri egységet is kapcsolhatunk, a ház vagy lakás különböző pontjain.

Hűtés és fűtés hőszivattyúval

Azoknak az ingatlantulajdonosoknak, akik az egész házat, azaz valamennyi helyiséget szeretnék hűteni, jó választás lehet a folyadékhűtő, illetve hőszivattyú. Bár az utóbbi 5-10 százalékkal drágább, de egyetlen készülék gondoskodni tud otthonunk hűtéséről és fűtéséről. Nagy előnye, hogy nem kell bevezetni a gázt, nem kell kondenzációs gázkazánra és kéményre sem költeni és ez csökkenti a kiadásokat.

Központi hűtés létrehozásakor a csöveket vihetik a mennyezetben, de fontos, hogy azt szakember tervezze meg, mert ha túlhűtik a helyiséget, a falon, a mennyezeten kicsapódhat a pára, ez pedig amellett, hogy a falfelületet, de az ott élők egészségét is veszélyezteti.

Hogyan hűtsd le az otthonod légkondicionáló nélkül?

A légkondicionáló berendezés beszerzése és működtetése nem kis anyagi terhet ró a lakástulajdonosokra, ezért ha valaki pénzt szeretne megtakarítani, akkor megpróbál olyan módszereket alkalmazni, amelyek nem járnak nagyobb befektetéssel. Fentebb már érintőlegesen említettünk ezekből néhányat, most lássuk részletesebben miről is van szó.

  • Meg kell akadályozni, hogy a nap elérje az ablakokat - egy új építésű háznál az energiahatékonyság érdekében az árnyékoló rendszerek alapvetőek. Minél több árnyékolást alkalmazunk a házon belül és kívül, annál jobb. Már egy konzolokból készült túlnyúló elem is kellően védi az ablakokat az intenzív nyári napsütéstől.
  • Szintén hasznos lehet a hővédő, fényvédő ablakfólia, ami amellett, hogy UV-védelmet nyújt, csökkenteni tudja a napsugárzásból származó hőmennyiséget.
  • Az is jó megoldás, ha árnyékot adó fákat telepítünk. A függőkertek és zöldfalak létrehozása: Az épületek külső falain vagy teraszokon elhelyezett növények természetes árnyékot biztosítanak.
  • A lakáson belül a függönyök, redőnyök vagy árnyékolók, rolós függönyök és reluxák lehetnek hasznosak. Válasszunk világos színeket.
  • A szobanövénye is hasznunkra lehetnek, hiszen növelik a levegő páratartalmát, ami segíthet a hőérzet csökkentésében.
  • Hűvös padlóburkolatok - a kő, a csempe vagy a laminált padlók kevésbé melegszenek fel, ahogy a víz és üveg dekorációk is vizuálisan hűsítő hatást keltenek, miközben növelik a levegő páratartalmát.

Nappalra lehetőleg húzzunk le minden redőnyt, és még a sötétítő függönyöket is húzzuk össze. Lehetőleg kerüljük a szőnyegek használatát azokban a szobákban, amelyeket a legjobban ér a nap a lakásunkban. Még az sem mindegy, hogy milyen ágyneműt használunk – a forró napokon ajánlott kerülni a gyapjú használatát, és valami világos jó légáteresztő képességgel rendelkező természetes anyagot, például 100%-os pamutot válasszunk.

Fontos a levegő keringtetése

A levegő csak abban az esetben áramlik, ha arra “kényszerítik” - például valamilyen ventilátorral, vagy ha nagy a hőmérséklet különbség a szomszédos légtérrel. Szellőztetni akkor kell, amikor kint hűvösebb van az ideális beltéri hőmérsékletnél. Ahogy a külső levegő elkezd felmelegedni, csukjuk be az ablakokat. Éjszaka az ablakok közelében elhelyezett mennyezeti ventilátorok és álló ventilátorok segíthetik a légmozgást, napközben pedig a ventilátorok által keltett légmozgás javíthatjai a hőérzetet.

Napközben kapcsoljuk ki a nagyobb háztartási készülékeket

A napközbeni hűvösebb hőmérséklet elérése érdekében lehetőleg ne működtessünk olyan elektromos berendezéseket, ami hőt termel a házban vagy a lakásban. Például ne kapcsoljuk be a szárítót vagy a sütőt, és próbáljuk meg minél ritkábban kinyitni a hűtőszekrényt. Minél többször nyitjuk ki, annál többet kell dolgoznia a motornak, és az ebből a munkából keletkező hő visszakerül a lakásba.

Maradjunk hidratáltak és étkezzünk tudatosan!

Nyáron nagyon lényeges a folyadékpótlás, hiszen a vízfogyasztás az elektrolit bevitel mellett a testhőmérséklet szabályozásában is segít. Emellet szerepe van az izzadásban, javítja a vérkeringést, elengedhetetlen a pontos hőmérséklet-érzékeléshez és a hatékony hőmérséklet-szabályozáshoz. Érdemes kerülni a zsíros, kalóriadús ételeket is, hiszen ezek megterhelőek lehetnek az emésztésünk számára. Kerüljük a sós ételek és a fehérjék fogyasztását is, mert ezek emésztéskor több hő termelődik, ami vízveszteséget okoz. Inkább több gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk kisebb, gyakoribb étkezésekre elosztva.

Apropó főzés! A melegben nem túl kellemes elfoglaltság a forró tűzhely mellett állni. Főzzünk reggel vagy este, akkor, amikor a kinti hőmérséklet alacsonyabb. Használjunk mikrohullámú sütőt vagy kontaktgrillt a sütő helyett, válasszunk energiatakarékos sütőt és főzőlapot. 

A kánikula berobbanása komoly kihívást jelenthet a lakás kellemesen hűvösön tartásában. A klímaberendezések bár nagyon kényelmes hűtést biztosítanak, de nem mindenki számára elérhetőek. Szerencsére - ahogy a fentiekből is kiderült - számos praktika segíthet a lakás hűvösön tartásában anélkül, hogy drága berendezésekre lenne szükségünk. Próbáld ki te is őket.

Keresés