A takarítás egy nagyon időigényes és a háziasszonyok körében nem mindig kedvelt kötelező tevékenység, amely segít fenntartani az otthon higiéniáját és szerethető atmoszféráját. A hatékony takarítás lépéseinek elsajátításával sok időt és energiát spórolhatunk meg, így a korábban még nemszeretem feladat egy egyszerű, mégis hatékony tevékenységgé válhat. Nézzük meg részletesebben, hogy mire érdemes figyelni! Tarts velünk te is!
Takarítás fogalma és lépései
A takarítás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy tisztaság és rend uralkodjon a környezetünkben. Nemcsak a látható szennyeződések eltávolítását jelenti, hanem magába foglalja a mikroorganizmusok és allergének elleni harcot is, ezáltal biztosítva egy egészségesebb életteret a számunkra.
Ahhoz, hogy a takarítás eredményes legyen hatékonynak és célratörőnek kell lennünk: a tisztább területekkel kell kezdenünk, onnan haladva a szennyezettebbek felé, hogy elkerüljük a már megtisztított területek újfent való szennyezését. Fontos, hogy az egyes helyiségeket logikus sorrendben takarítsuk.
Mindig készítsük elő a takarítást!
Nincs annál bosszantóbb, mint amikor a takarításhoz szükséges eszközök valamelyike hiányzik. Ezért állítsunk össze egy olyan tervet, amely konkrétan meghatározza a takarítandó területeket és a szükséges eszközöket.
Zárjuk ki a zavaró tényezőket: mielőtt belevágnánk a takarításba, próbáljuk meg kikapcsolni és kizárni minden olyan dolgot, ami elvonhatja a figyelmünket. Kapcsoljuk ki vagy némítsuk le a telefonunkat, hogy ne zavarjanak a hívások és üzenetek.
A takarítás folyamata
Mindig a rendrakással kezdjünk: pakoljuk el a felesleges tárgyak, tegyük a helyükre a ruhákat, ürítsük ki a szemeteseket. Ezután töröljük le a port a bútorokról, a polcokról, és az elektronikai eszközökről. Lényeges, hogy a nehezebben hozzáférhető helyekre is kellő figyelmet fordítsunk. Ezután jöhet az alapos porszívózás: a szőnyegeket, padlókat és a nehezen hozzáférhető sarkokat is vegyük sorra szobáról-szobára járva. Mossuk fel a padlót a megfelelő tisztítószerrel.
A gyakran megérintett felületeket, mint például a kilincseket, kapcsolókat, és távirányítókat fertőtlenítőszerrel töröljük át, majd szellőztessünk.

Milyen szabályokat érdemes betartani a takarítás során?
Ahhoz, hogy a takarítás eredményes legyen fontos:
- a rendszeresség: mert segít a szennyeződések felhalmozódásának elkerülésében.
- a megfelelő eszközök és szerek használata
- a környezettudatosság: ahol csak lehetőségünk van rá alkalmazzunk környezetbarát tisztítószereket és módszereket és kerüljük a káros vegyi anyagokat tartalmazó szereket.
- a biztonság: a tisztítószerek biztonságos használata is lényeges, ezért mindig alaposan olvassuk el a címkéket, mindenben kövessük a gyártó utasításait, használjunk védőkesztyűt és ha kell maszkot.
- az időbeosztás: osszuk fel a feladatokat kisebb részekre, hogy ne kelljen a feladatok terhe alatt roskadozni.
- a prioritások megfelelő kezelése: a legfontosabb területekkel kezdjünk, azokkal, amelyek rendszeres tisztítást igényelnek, ilyen például a fürdőszoba, a konyha.
- a szervezés és tárolás: a tárolási rendszerek segíthetnek abban, hogy kevesebb por rakódjon le a tárgyakon és könnyebb legyen a takarítás. Alkalmazzunk dobozokat, polcokat és fiókokat a tároláshoz.
Hol kezdjünk neki a takarításnak?
Gyakran merül fel a kérdés, hogy a takarítás megkezdésekor melyik helyiségből érdemes elindulni. A hatékony takarítás egyik titka a megfelelő kezdőpont kiválasztásában van, hiszen ez jelentősen befolyásolhatja a folyamat hatékonyságát és magát a végeredményt is. Szakértők szerint érdemes a kevésbé használt helyiségekkel kezdeni, mert ezek kevésbé vannak kitéve a mindennapos forgalomnak, kevésbé szennyezettek és gyorsabban takaríthatók.
Innen haladva fokozatosan a lakás központi és gyakrabban használt területei felé célszerű mozogni - ezek különösen gyorsan szennyeződhetnek. Itt nemcsak a felületek tisztítása a lényeg, hanem épp olyan fontos a baktériumok és egyéb kórokozók elleni védekezés is.
Végül következhetnek a magas forgalmú területek, az előszoba, és a bejárati ajtó környéke valamint a gyakran használt tárgyak, a kapcsolók, kilincsek.
Hat alapelv, amit érdemes figyelembe venned
- Inkább hamarabb, mint később – ha kiborult valami, sokkal könnyebb azonnal feltakarítani mint később. Ez alól egyetlen kivétel van: a sárfoltos szőnyeg, amit érdemes hagyni megszáradni, majd utána felporszívózni.
- Mindig fentről lefelé kezdd a takarítást, ez garantálja, hogy a por nem száll vissza azokra a tárgyakra, amelyeket már letakarítottál.
- Először szárazon, aztán nedvesen – azaz mindig a porszívózással, a portörléssel és a sepréssel érdemes kezdeni, majd ezután jöhet a felmosás, univerzális tisztítószerek használatával.
- Lehetőleg természetes megoldással indítsunk – nem kell azonnal vegyszerrel letámadni egy elkoszolódott felületet! Használjunk bátran sót, ecetet vagy szódabikarbónát! Ha pedig nem használ, és kénytelenek vagyunk vegyszerhez nyúlni, akkor pontosan kövessük a gyártói utasításokat!
- Spóroljunk az időnkkel – gondoljuk át, hogy melyik helyiséggel vagy folyamattal kezdünk, mert egy kis tervezéssel sok időt spórolhatunk. Ha azokkal a tisztítási folyamatokkal kezdünk, amelyeknél meg kell várni a hatóidőt, nem kell üres perceket tölteni a várakozással: máshol elvégezhetjük a portörlés vagy a porszívózást.
- Megfelelő eszközökkel dolgozzunk – ez vonatkozik a védőeszközökre is: kerüljön elő a gumikesztyű és a védőszemüveg, hiszen vannak olyan tisztítószerek, amelyek bőrirritációt okozhatnak. Figyeljünk arra is, hogy a különböző vegyszerek ne keveredjenek egymással és győződjünk meg róla, hogy a helyiség, ahol ezeket használjuk, megfelelően szellőznek.
Fontos kérdések, amelyekre jó, ha tudjuk a választ
Mi a teendő a törölközőkkel?
Szakértők szerint ha nagyon higiénikusak akarunk lenni, akkor a törölközőket három használat után cserélni kellene. Ennek az az oka, hogy a fürdőszobai klíma remek táptalajt teremt a baktériumok szaporodásának, így a törölközők még használat nélkül is egyre piszkosabbak lesznek. Minimum 40 fokon érdemes őket mosni.
Mikor célszerű ágyneműt cserélni?
Statisztikák szerint az emberek átlagosan 16 naponta cserélnek ágyneműt, ami nagyon rossz eredmény. A szakértők szerint ugyanis hetente kellene, mert minél később cseréljük, annál több elhalt bőrdarabka kerül az ágyba.
Vegyünk búcsút a wc kefétől
A vécékefe igazi baktériumtenyészet, ezért vannak olyanok, akik határozottan elzárkóznak a használatától.
Az eszközök takarításáról se feledkezzünk meg
Azokat az eszközöket is tisztítani kell, amelyekkel a takarítást végeztük. A mikroszálas kendőket 60 fokon, mosógépben is ki lehet mosni, vagy forró, hipós vízbe lehet áztatni minden egyes takarítás után.
Rendszeres takarításhoz is kell otthoni takarítási terv
Az otthoni takarítási terv elkészítése elsőre feleslegesnek tűnhet, de mégis érdemes időt fordítani rá, mert számos előnnyel jár:
- növeli a hatékonyságot, mert általa gyorsabbá és hatékonyabbá válik a teljes takarítási folyamat
- ellenőrző listaként is funkcionál
- könnyű a feladatkiosztás akkor, ha be szeretnénk vonni a családunk többi tagját is a takarításba
Melyek azok a dolgok, amelyek nélkül nem megy a takarítás?
Szükségünk lehet:
- univerzális tisztítószerekre
- üveg tisztító szerekre az ablakokhoz és az üvegfelületekhez,
- gumikesztyű
- fertőtlenítő törlőkendőkre vagy spray-kre a felületek fertőtlenítéséhez
- WC-tisztítókra a WC tisztításához és fertőtlenítéséhez
- takarító eszközökre: kefe, porszívó, mop, felmosóvödör, törlőkendők, szemeteszsákok, seprű, lapát, pókhálózó stb.
A konyha takarítása
A konyha az otthonunk egyik legforgalmasabb helye: itt bizony nagyon gyorsan felhalmozódhatnak a szennyeződések és a zsír.
A takarítást kezdjük a szemetes kiürítésével és a mosogatással, hogy a mosogatóban felhalmozott edények ne akadályozzanak bennünket a későbbi takarítási munkában. Töröljük át a konyhapultot, a csempéket és minden egyéb felszínt egy nedves ronggyal vagy törlőkendővel. Használjunk ehhez megfelelő tisztítószert, hogy a zsír, a foltok és egyéb szennyeződések biztosan eltűnjenek.
Ügyeljünk arra, hogy a konyhapultot és más élelmiszerrel érintkező felületeket alaposan megtisztítsuk, hogy később biztonságos legyen az ételek előkészítése. A konyhapult és mosogató tisztításához használjunk speciális konyhapult- és mosogató tisztítót, hogy eltávolítsuk a makacs foltokat és a vízkövet. Tisztítsuk meg az edénytartót, a csapot és a lefolyót is. A szikrázóan tiszta mosogató higiénikus környezetet teremt.
Egy igen kényes terület: a fürdőszoba tisztaságának fenntartása
A fürdőszoba takarítása a mindennapi higiéniai feladatok közé tartozik, hiszen a személyes tisztálkodás alapvető helyszíne, plusz még a pihenés és a relaxáció színtere is, így kiemelten fontos, hogy mindig tiszta és rendezett legyen. A takarítása során érdemes lépésről lépésre haladnunk annak érdekében, hogy a munka mindig alapos és hatékony legyen.
Mielőtt nekiállnánk a takarításnak, gyűjtsük össze a szükséges eszközöket és tisztítószereket: általános tisztítószereket, fürdőszoba tisztítókat, vízkőoldót, fertőtlenítő spray-t, tisztító szivacsokat, seprűt és lapátot, felmosó szettet, gumikesztyűt, üveg tisztítót.
Rakjunk rendet a polcokon, szekrényeken és szekrényekben, távolítsuk el a felesleges tárgyakat, üres flakonokat, lejárt szavatosságú kozmetikumokat, egyéb használaton kívüli eszközöket.
A mosdó és csaptelep megtisztításához alkalmazzunk egy általános tisztítószert, alaposan töröljük át a felületüket, mivel a vízkő és a szappanmaradványokcsak így tüntethetőek el. A zuhanyzó vagy kád tisztításához szintén használjunk fürdőszoba tisztítót, a vízkő-lerakódásokhoz alkalmazzunk vízkőoldót, a zuhanyzó üveg falait üvegtisztítóval és egy mikroszálas ronggyal tisztíthatjuk eredményesen.
A fürdőszoba takarításának a WC-csésze tisztítása az egyik legfontosabb része, amihez használjunk WC-tisztítót, ami hatékonyan oldja a szennyeződéseket.
A hálószoba takarítása
A hálószoba a pihenés és feltöltődés szentélye, ezért nagyon fontos, hogy tiszta és rendezett legyen, hiszen ezzel tudunk nyugodt és stresszmentes környezetet teremteni magunknak.
Tegyük rendbe az ágyneműket és párnákat, cseréljük le az ágyneműhuzatot és a párnahuzatot. A por lerakódások eltávolítása érdekében töröljük át a bútorokat, polcokat, lámpákat egy mikroszálas törlőkendővel. Használjunk porszívót a szőnyegeken és a padlón, hogy megszabadulhassunk a poratkáktól és a szennyeződésektől. A nehezen hozzáférhető helyeket se hagyjuk ki. Használjunk a padlótípusnak megfelelően speciális padlótisztító szert.
Ne felejtsük el rendszeresen szellőztetni a hálószobát és használjunk illatosító spray-t vagy aromaterápiás olajat annak érdekében, hogy kellemes és nyugtató illat legyen.
A lakás takarítása mindannyiunk számára elengedhetetlen feladat, hiszen egy tiszta és rendezett otthon amellett, hogy esztétikus, még segít megteremteni a pozitív és egészséges környezetet is. A hatékony takarítás lépéseinek elsajátításával rengeteg időt és energiát takaríthatunk meg, így a sokaknak korábban nemszeretem feladat egy egyszerű, mégis hatékony tevékenységgé válhat.