Biztos te is szeretnéd felújítani az otthonodat, kifesteni a falakat, lecserélni a töredezett burkolatokat, szebbé varázsolni a környezetet, ahol élsz. Hozzá is látnál azonnal, ha meg lennének az ideális feltételek, de vagy megbízható szakembert nem találsz (ők ugyanis hónapokra előre be vannak táblázva), vagy éppen anyagilag nem vagy felkészülve a szakértelem megfizetésére. Szerencsére akad néhány olyan egyszerűbb felújítási munka, amit te magad is elvégezhetsz – ezáltal egyrészt nem függsz senkitől, másrészt költséghatékonyabb is lehetsz. Cikkünkből kiderül, hogy milyen feladatokat oldhatsz meg önerőből, és melyek azok, amelyekhez mindenképpen szakértelem kell.
Légy kreatív és bátor
„Festeni én is tudok!”, „A csempézés is egyszerű, csak precíznek kell lenni!”, „Ez akár én is összerakom!” – ugye ismerősek ezek a mondatok? Nincs más dolgod, mint az, hogy a tettek mezejére lépj és ne hagyd, hogy a terveid már a tervezési fázisban elvérezzenek. Igen. Amikor elkezded összeírni, hogy mi minden kell a feladatok elvégzéséhez - építőanyagok, eszközök - elbizonytalanodhatsz, de vigasztaljon az a tudat, hogy amit te megcsinálsz, azért nem kell munkabért fizetned.
Könnyű dolgod lesz, ha egyébként is ezermesternek számítasz, de akkor sem kell meghátrálni, ha még csak most kóstolsz bele a témába, hiszen ma már az internetről minden lényeges információt megtudhatsz. Videók, leírásuk, közösségi oldalakon alakult csoportok tucatjai látnak el hasznos tippekkel, tanácsokkal kapaszkodót adva. Természetesen vannak olyan felújítási munkálatok, amelyekbe nem érdemes belevágni, de ezekről később lesz majd szó.
Fontos, hogy tudd a pontos választ az alábbi kérdésekre:
- Mi az, ami nem működik a házban?
- Mi az, ami leginkább zavar, ami nem tetszik?
- Mi az, ami nem felel meg a szokásaidnak és változtatni kellene rajta?
- Ha nem szabna korlátokat a pénz, akkor milyenné alakítanád át az otthonodat?
- Mi a fontossági sorrend? Mi az, amire feltétlenül pénzt kell szánnod?
- Mekkora költségvetéssel gazdálkodhatsz? (Minimum, maximum)
- Mekkora vésztartalékod van a nem várt események finanszírozására?
Milyen előnyökkel jár, ha saját magad végzed a kisebb munkákat?
A kisebb javítás, szobafestés, fugázás, esetleg a kád szélének szilikonozása némi kézügyességet és bátorságot igényelnek, de szakember nélkül is elvégezhetők. A saját magad által végzett munkáknak számos előnye van, mint például:
- nem kell szakembereket keresned, nem kell hosszú ideig várni rájuk
- úgy osztod be az idődet, ahogy szeretnéd, nem kell alkalmazkodnod másokhoz
- pontosan vezetni tudod, hogy mire, mennyit költöttél - te választod ki, hogy az építési anyagok közül milyen ársávban találhatókat részesítesz előnyben
- az alapanyagok felhasználásakor kerülni tudod a felesleges pazarlásokat,
- megtanulhatsz egy új szakmát(kat), ami később akár még a hobbiddá is válhat
Előkészületek – még mielőtt belevágnál
Ha már eldöntötted, hogy saját magad végzed el a munkálatokat, akkor elérkezett a tervezés ideje: mit, mikor, mivel és hogyan csinálsz - mennyi időt és mennyi pénzt szánsz rá. Az alapanyagok kiválasztásánál célszerű a környezetbarát, minőségi változatokat választanod, ahogy a szerszámok terén is következetesen a minőséghez ragaszkodnod.
Lényeges a részletes költségvetés elkészítése is, hiszen így nem érhetnek (akkora) meglepetések. Természetesen át kell azt is gondolnod, hogy valóban megéri-e a számodra a saját munka - például ha túl sok szerszámot kell megvenni, vagy nehezedre esik az alapanyagok beszerzése, esetleg csak a saját munkád kárára tudsz ezermesterkedni - akkor lehet, hogy mégis jobb szakemberre bízni a feladatokat.

A tisztasági festés
Ha felújításról van szó akkor az a legjobb, ha a falakkal kezdesz, hiszen azok átfestésével azonnali látványos eredményt érhetsz el. A fehér, a világos vagy a pasztell színű falaknak használ a viszonylag gyakori frissítő, tisztasági festés. Ha a színárnyalaton nem akarsz drasztikus változást, akkor a munkának biztonsággal nekifoghatsz!
Minden a fal előkészítésével kezdődik. Pergő vakolatra tilos felvinni az új festéket, ahogy ajánlatos lekaparni a már túl vastag, többrétegű festéket is. A hibákat gletteléssel javíthatod: ismételd meg kétszer, és mindegyik után csiszold le a falat, amíg tökéletesen sima nem lesz. Ha ez önmagában nem lenne elég, üvegszövet-tapétával minden repedést könnyen eltüntethetsz. Könnyen lehet dolgozni diszperziós festékekkel, kiválóan fednek két rétegben is, nagy előnyük a magas kopásállóság és a jó légáteresztő képesség.
A szobák kifestése komoly odafigyelést és precizitást igényel, ezért fontos előre megálmodnod, hogy melyik falat milyen színre szeretnéd festeni, ezután pedig el kell készítened gy beszerzési tervet arról, hogy pontosan mire lesz szükséged a feladathoz. Néhány jó tanács, amit érdemes megfogadnod:
- ügyelj arra, hogy a padló alaposan le legyen takarva, a szegő- és ajtóléceket pedig ragaszd le. Ha az előző festés csak néhány éve történt és maradsz a már felfestett színnél, akkor a nagyobb bútorokat, gardrób szekrényeket akár a helyükön is hagyhatod - ezzel időt és pénzt spórolhatsz meg.
- hasznos a maszkoló ragasztószalagok használata, amivel körbe tudod vonni a kapcsolókat, konnektorokat vagy falra szerelt tárgyakat.
- a hengerrel mindig kevés festéket vigyél fel a falra, így könnyebb lesz a munka és a falon is egyenletesebb lesz a kiválasztott szín.
- homlokzati festésnél olyan festék típust válassz, ami növeli a homlokzati szigetelés előnyös tulajdonságait. Lényeges, hogy a biztonságodra is fokozottan ügyelj, hiszen nagyobb magasságokba kell majd másznod.
Szigetelés
A szigetelésen is sokat tudsz spórolni, ha saját magad csinálod. Sokan vitatják, hogy célszerű-e megfelelő szaktudás, és tapasztalat nélkül belekezdeni a munkálatokba, de vannak olyan könnyebbnek tartott eljárások, amiket gondos odafigyeléssel és utánajárással kivitelezhetsz saját magad is. A kőzetgyapot esetében házilag is elvégezhető a munkafolyamat, amihez ajánlott páraáteresztő festéket és páraáteresztő ragasztót beszerezni, a rögzítés során pedig érdemes fémbeütőszöges dübeleket alkalmazni.
A szigeteléshez csak akkor fogj hozzá, ha nem sajnálsz időt fordítani a munkafolyamatok részletes megismerésére.
Csempézés és hidegburkolás
Senkit sem szeretnénk megrémíteni, de a hidegburkolás és a burkolatszintező rendszer használata azon munkák közé tartoznak, amelyek a legtöbb utánajárást és odafigyelést igénylik. Kezdésképpen le kell mérned a helyiséget, ahová a csempe/járólap kerül, hiszen ebből tudod kiszámolni, mennyi anyagra lesz szükséged.
Ha komolyan gondolod a dolgot, akkor ezután be kell szerezned a munkához megfelelő eszközöket, úgymint a csemperagasztót, a fugát, a vízszigetelő anyagokat (főként konyha és fürdőszoba esetén), az élvédőket, a csempevágót, vízmértéket, vonalzót, ha szükséges a felületkiegyenlítő anyagot, a felületkezelő alapozót és a csempemosó szivacsot. Na és nem feledkezhetsz meg a burkolatszintező rendszerről sem, aminek a használata nélkülözhetetlen az egyenes és tökéletes felület létrehozásához.
Ha mindezt beszerezted, következhet az adott helyiség kipakolása és az a türelemjáték, hogy a munkálatok alatt és után (száradási és kötési idő) akár napokig nem tudjátok használni a helyiséget, ami elsősorban az előszoba, a fürdőszoba és a konyha esetében lehet kritikus.
A csempézés és burkolás nagyon időigényes, komoly számításokat igénylő feladat, aminek a lépései a következők:
- felület-előkészítés: le kell verni a régi csempét, portalanítani kell a falat, majd következhet a glettelése és simára csiszolása
- első sor kijelölése: a fal közepétől indulva, vízmértékkel, vagy lézerrel az első sor csempe helyét fel kell rajzolni
- szintezőléc készítése: a lécen be kell jelölni a csempék méretét, így ki tudod majd számolni, hogy mennyi vágott csempére lesz szükséged
- méretre vágás: ez a lapok méretre vágását jelenti csempevágóval
- ragasztó felvitele: a csemperagasztó bekeverése után, kisebb adagokban fel kell vinni a falra, erre kerülhetnek a csempelapok
- fugázás: a csempék közötti hézagok kitöltése, a maradék anyag eltávolítása száraz szivaccsal
- takarítás: a fugázás után át kell törölni a csempéket egy száraz ronggyal
Csempefestés
Ez ideiglenes megoldásnak számít akkor, ha már eleged van a meglévő fürdőszobai, konyhai csempékből. A jó minőségű csempe festékkel egy nap alatt új külsőt kaphat a fürdőszoba és a konyha.
Ajtó és nyílászáró felújítás
Ez már valóban csak tapasztalt lakásfelújítóknak ajánlott, hiszen itt szükség lesz egy csiszológépre is. Az ajtókat szedd le a helyükről és egy nyitott, jól szellőző térben csiszold le a jelenlegi festéket. Ezután jöhetnek a szükséges apró javítások, majd az újrafestés, ami után érdemes egy záró lakkot is felvinned.
Ne feledd, ez igaz, hogy olcsóbb és gyorsabb megoldásnak számít, de sohasem azt a végeredményt kapod, amit egy tapasztalt szakember kiad a kezei közül.
Fóliázás
A fóliázás egy olyan lehetőség, ami könnyen hozzáférhető, nem igényel szakembert, bárki megcsinálhatja, és csak a töredékébe kerül a felújítási összegnek. Segítségével olyan felületeket újíthatsz fel, amire eddig nem is gondoltál volna:
- a konyhában kiváló a konyhabútorok esetében - sokféle szín és minta közül tudsz választani. A pult fölé ízlésed szerint tehetsz fóliát, öntapadós csempét vagy falpanelt.
- a fürdőszobában átalakítása során 3D öntapadós csempe ajánlott, akár a teljes fürdőszobát becsempézheted vele. Előnye, hogy könnyen ragad a korábbi csempére és úgy fog kinézni, mintha most fejezte volna be a szakember a munkát.
- a szobákban akár a fal egy részére vagy az egészére is használhatsz falpanelt, de kiemelten az ágyak mellé ajánlott, mert szigetel is.
Lakberendezés
A lakberendezés terén is a kezedbe veheted az irányítást: a neked tetsző kiválasztott stílusban berendezheted az otthonodat. De ne gondold, hogy ez lesz a legkönnyebb része a felújításnak - nem véletlenül keresettek manapság a profi lakberendezők, belsőépítészek és dekoratőrök, hiszen egy személyben testesítik meg a szakértelmet, a stílust, az anyagismeretet, valamint a produktív látásmódot. Ha mégsem szeretnéd ezt egyedül csinálni, a DODO Studioban profi lakberendezők segítenek neked az otthonfrissítésben.
Persze te is dönthetsz a saját elképzeléseid szerint, a lakásod pedig ezzel egyedibbé, személyesebbé, számodra élhetőbb hellyé válik. Arról nem is beszélve, hogy izgalmas feladat a színeket és anyagokat felkutatni, a tökéletes kiegészítőkre vadászni a bolhapiacon vagy a régiségvásárokon.
Hogyan varázsolj a sötétből, világost?
A szobák kialakításakor a sötét tér megvilágítása gyakran jelent kihívást. Egy nagyobb felújítás kijavíthatja a problémát, – a falak eltávolítása vagy az ablakok cseréje megoldást hoz – de szerencsére nem az egyetlen alternatíva. Léteznek olyan apró trükkök, amelyek világosabbá tesznek egy-egy helyiséget. Lássuk, mik ezek:
- használj élénk és fényes kiegészítőket az aktuális térben. Sokat segíthet egy festmény vagy kép - az élénk műalkotások elhelyezése növeli a tér hangulatát és megjelenését.
- az sem mindegy, hogy milyen színű a fal. Egy sötét tér világosabbá tételének jól bevált módszere a nap színeivel való játék: érdemes használni a sárga, a vörös,és a narancs színárnyalatait.
- a összképet nagymértékben befolyásolják a padló színei is - ha egy helyiségben további fényre lenne szükség, akkor a legjobb, ha világos fából készült padlót választasz.
- szerezz be néhány tükröt, így a fény visszaverődik azokra a helyekre, ahová nem süt be a nap.
- szabadulj meg azoktól a nehéz, sötét függönyöktől, amelyek elnyelik a fényt, válassz helyettük áttetsző anyagokat, amelyek garantálják a napsütés terjedését az egész szobában.
- tartsd folyamatosan tisztán az ablakokat.
- gondosan tervezd meg, hová helyezed a világítótesteket az adott térben. A felfelé irányuló közvetett megvilágítás szakemberek szerint pótolhatja a mennyezet fényhiányát.
- azt is ellenőrizd, hogy milyen típusú izzókat használsz, mert különbség van a hűvös fehér és a meleg fehér között.
Mik azok a munkálatok, amiket jobb, ha inkább szakemberre bízol?
Léteznek olyan felújítási munkálatok, amelyeket nem tanácsos saját kezűleg elvégezned, mert a legkisebb hibád is súlyos következményekkel járhatnak.
Ilyen a:
- gáz/fűtés/víz szerelés
- ablak és ajtó csere
- elektromos hálózat cseréje/felújítása
- tetőfedés
Ezekben az esetekben mindig szakemberrel végeztesd el a felújítást, illetve akkor is kérj szakértői tanácsot, ha a saját magad által elvégezhető munkálatokkal kapcsolatban valamiben elbizonytalanodtál.