Mindenki szeret otthon lenni: pihenni, feltöltődni, élményekkel gazdagodni a szerettei körében. Azonban ez csak akkor lehet zavartalan, ha nem uralkodik el körülöttünk a rendetlenség és nem válik a káosz idegesítővé. A tavasz közeledtével elérkezett a lomtalanítás, szelektálás, rendszerezés, – azaz a megújulás ideje: ilyenkor érdemes a régi, nem használt holmijainkat a téllel együtt elereszteni. Az otthoni szelektálás és rendrakás azonban nem pusztán a fizikai tér rendezését jelenti, hanem a lelki nyugalom újbóli megteremtését is.
Miért fontos a szelektálás és rendrakás?
Nem vicc: a szelektálás megváltoztatja az életünket, számos területen gyakorol pozitív hatást a mindennapjainkra. Például önbizalmat ad, energetizál, növeli a tettvágyat, csökkenti a szorongást, visszaadja a kontrollt a környezetünk felett.
Tudományosan is bizonyított, hogy a rengeteg felhalmozott tárgy, legyen az papír, ruha, cipő mind hatással vannak a közérzetünkre, a teljesítményünkre. Szakértők szerint a túl sok felesleges holmi blokkolhatja a gondolatainkat, lenullázhatja a kreativitásunkat és még a memóriánkból is törölhet részleteket. Mindez félelmetes jövőképet fest…
Hogy milyen következményei lehetnek a tárgyak okozta káosznak? Lássuk!
- Csökken a lelki jóllét - amennyiben olyan otthonban élünk, ahol túl sok a felesleges tárgy, akkor az otthonunk nem tudja betölteni megnyugtató, hívogató szerepét.
- Egészségtelen étkezéshez vezet - a káosz ugyanis stresszel bennünket, úgy érezzük, hogy kicsúszik a kezünkből az irányítás, emiatt jóval több “pótszerhez”, mondjuk édességhez nyúlunk.
- Romlik a mentális egészség - a rend minden esetben fontos összetevője annak, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.
- Csökken a helyzetfelismerő képesség - nehezebben vagyunk képesek feldolgozni a körülöttünk zajló helyzeteket, és nem reagálunk kellő gyorsasággal.
- Lelassul a gondolkodás - annyi lényegtelen információ árasztja el az agyunkat, hogy a lényegeseket észre sem vesszük. Ez akár emlékezetkieséshez is vezethet, kevésbé leszünk hatékonyak az információfeldolgozásban.
A rendrakás tehát jótékony hatással lehet a fizikai és mentális egészségünkre is. Az otthonunk tele van olyan tárgyakkal, amelyekre valójában nincs is szükségünk. A szelektálás során megszabadulhatunk ezektől a terhektől, és helyet biztosíthatunk olyan dolgoknak, amelyek valóban értékesek lesznek a számunkra. Vegyük elő a szemeteszsákot és vágjunk bele!
A szelektálás folyamata, lépései
A nagy terv nem más, mint az, hogy letisztult rendet hozzunk létre. Igen ám, de hogy fogjunk hozzá?
A szelektálás során célszerű követni egy rendszert, hogy a folyamat gördülékeny legyen. Ennek elemei:
- Készítsünk egy tervet: döntsük el, hogy melyik területeket szeretnénk elsőként átnézni.
- Írjunk egy listát arról, hogy mit szeretnénk elérni, fontos, hogy ne akarjunk mindent egyszerre megcsinálni, mert az úgysem kivitelezhető, és elveszi a kedvünket az egésztől.
- Határozzunk meg teljesítési időpontokat is, így nem tudjuk elbagatellizálni a feladatok elvégzését. Minden alkalommal, amikor sikerült tartanunk magunkat a tervhez jutalmazzuk meg magunkat valamivel.
- Kategorizáljuk a tárgyakat: lesznek megtartandó tárgyak, amelyeket rendszeresen használunk vagy nagy érzelmi értékkel bírnak. Az elajándékozandó tárgyak csoportjába a még használható holmik kerüljenek, ezek a számunkra már nem hasznosak. És végül a kidobandó tárgyak kategóriája következik, azok a dolgok, amelyek már annyira elhasználódtak, tönkrementek, hogy nem használhatóak semmire. Minden egyes tárgyat nézzünk meg, és döntsük el, hogy hova tartozik.
- A megtartott tárgyakat már rendezett módon helyezzük el, ehhez használjunk tároló dobozokat, hogy a dolgok könnyen hozzáférhetőek legyenek. A rend fenntartását címkézéssel is segíthetjük.

Szelektálás lépésről lépésre
Dokumentumok
Ki hinné, hogy a régi csekkek, számlák, bizonylatok, használati utasítások, lejárt jótállások, levelek mennyi helyet foglalnak el a fiókokban. A már nem használt dokumentumok közötti szelektálás olyan szükséges lépés, amit bármennyire is unalmasnak tűnik, de el kell végeznünk. Ilyenkor előkerülnek az ősrégi szórólapok, hirdetési újságok, napilapok és kuponok is, amelyek szintén eldobhatók, hacsak nem direkt gyűjtjük őket.
Lejárt szavatosságú szépségápolási és fürdőszobai cikkek, gyógyszerek
A fürdőszobában, pipereszekrényben is számos felesleges termék halmozódik fel. Rendszerezésnél előkerülhetnek a félig töltött, lejárt és ritkán vagy soha nem használt termékek - ezeket is érdemes kidobni.
A lejárt szavatosságú gyógyszerektől is szabaduljunk meg - a gyógyszertárakban van gyűjtő, ahova be lehet dobni őket.
Felesleges konyhai eszközök, lejárt élelmiszerek
A konyhában is vannak felesleges, felhalmozott dolgok: használt zacskók (amiket a majd csak jó lesz valamire felkiáltással szorgalmasan gyűjtünk), a törött műanyag kanalak, a semmire sem illő fedők, a repedt tárolódobozok és még számtalan hiányos vagy sérült holmi: bögrék, poharak, tányérok. Ezeket is érdemes kidobni, hiszen ha eddig nem tudtunk mit kezdeni velük, akkor ezután sem fogunk.
A kamrában is célszerű alaposan körülnézni, és felfrissíteni a fűszereket, illetve levadászni és kidobni a lejárt élelmiszereket.

A kacatos fiók se maradjon ki!
Minden háztartásban létezik egy (vagy több) fiók, ami tele van mindennel - régi mobiltelefonok, nem fogó tollak, gémkapocs, cérna maradványok, kábelek, töltők, elemek, gombok káoszos tárhelyeként funkcionál. Persze vannak hasznos dolgok is benne, de ezek nagy eséllyel elvesznek a kavalkádban. Az ilyen mindent elnyelő fiókokat is át kell néznünk legalább évente egyszer, és szigorúan kidobni mindent, ami nem kell. Legalább újra lehet kezdeni a gyűjtögetést.
Ruhanemű, ágynemű - nagyobb horderejű feladat
A ruhatár rendbetétele számít talán a legnehezebb feladatnak, mert nagyon sok darabhoz kötődik emlék, néhánynál pedig azt reméljük, hogy még jó lesz ránk, ha sikerül pár kilótól megszabadulni. A ruhák rengeteg helyet elfoglalnak, ezért helymegtakarítás céljából szigorúan praktikus oldalról nézve kell elkezdenünk szelektálni. Ki kell pakolni mindent, ami elhasználódott, kinyúlt, foltos, kinőtt darab. Nem hanyagolhatjuk el az ágyneműtartót, és a törölközőtartót sem - ezeken a helyeken is érdemes alaposan szelektálni, és a megfakult daraboktól megszabadulni.
23 dolog, amitől mindenképpen váljunk meg!
Íme egy lista arról, mi mindenre nem lesz már többé szükségünk:
- Rossz háztartási gépek, elektromos kütyük, amelyeket nem lehet megjavítani.
- Nagyon sérült, eltört, elszakadt bútorok, amiket lehetetlen helyrehozni.
- Ezeréves magnó- és videókazetták, mit már nincs is mivel lejátszani
- Szakadt, foltos, divatjamúlt ruhák és minden olyan darab, amit úgy érzünk, hogy soha nem vennénk ránk.
- Elhasználódott, kopott cipők - Cipők, amik már nem kényelmesek vagy szépek.
- Régi játékok - Játékok, amikkel a gyerekek már nem játszanak.
- Évtizedes reklámújságok, tv műsor újságok, magazinok.
- Soha nem használt sporteszközök
- Felesleges hobbi kellékek
- Régi fényképek, amik már nem jelentek a számunkra semmit
- Lejárt szavatosságú termékek (legyen szó bármiről).
- Megjavíthatatlan, törött díszek, karácsonyfaégők.
- Könyvek, amelyeket soha, senki nem olvasott el.
- Ezeréves születésnapi köszöntők, meghívók.
- Papírok, jegyzetek, cetlik, amiknek soha többé nem veszed már hasznát és sokszor már azt sem tudod, hogy mi szerepel rajzuk.
- Félpár dolgok (kesztyűk, zoknik).
- Ezer éve beszáradt, tönkrement festékek, lakkok, ragasztók, stb.
- Kipusztult, elhervadt virágok
- Ezeréves, rossz, használhatatlan szerszámok, csavarok, stb.
- Régi naptárak, kalendáriumok.
- Mindent, ami szomorúságot vagy bosszúságot okozott
- Az olyan ajándékokat, amiket sosem választottunk volna magunknak
- A ruhákat, amik már rég nem jók ránk..
A szelektálást rendszeresen - évente 2-3 alkalommal - el kell végezni ahhoz, hogy ne gyűljenek ránk újra a felesleges holmik. A rend fenntartása azonban napi, heti feladat ez biztosítja azt, hogy az otthonunk tiszta és rendezett legyen, ahol minden tárgynak megvan a helye.
Ebben a segítségünkre lehetnek a különféle tárolóeszközök, például dobozok, kosarak és polcok.
A szelektálás és rendrakás előnyei
A szelektálásnak és rendrakásnak számos előnye van:
- Mentális tisztaságot eredményez: egy rendezett tér ugyanis segít bennünket a fókuszálásban, mérsékli a stresszt, növeli a produktivitást – teret ad a nyugalomnak.
- Több lesz a szabad hely: azaz optimalizálhatjuk a rendelkezésünkre álló teret, a helyiségek funkcionálisabbak lehetnek, így könnyebben hozzáférhetünk a valóban fontos dolgokhoz.
- Időmegtakarítást jelent: egy rendezett otthonban gyorsabban megtalálhatjuk, amire szükségünk van, így időt takaríthatunk meg.
- Fenntarthatóság: tudatosabban vásárolhatunk, és elkerülhetjük a felesleges vásárlásokat.
- A felesleges tárgyak elajándékozásával vagy újrahasznosításával csökkenteni tudjuk a hulladék mennyiségét, ezzel hozzájárulhatunk a fenntarthatóbb életmódhoz.
- Megszabadulhatunk a rossz emlékektől.
- Elkerülhetjük a zsúfoltságot!
- Hatékonyságot garantál
- Rendet és szervezettség tart fenn
- Költséghatékonyságot eredményez
- Rugalmasságot tanít

Hol kezdjük a rendszerezést?
Az előszobában?
A szakemberek szerint az előszoba az a hely, ahol először érdemes szelektálással és rendszerezéssel megszüntetni a káoszt, mert ezt a helyiséget látja a belépő elsőként, és itt kell megalapozni az otthonosság érzetét. Ha itt sikerül kialakítanunk egy jó rendszert, akkor lesz helye minden apróságnak, kulcsnak, sapkának, cipőnek, kabátnak.
A szobában, ahol a legtöbb időt töltjük?
Egy másik nézőpont szerint az a szoba is lehet az első szelektálási munkaterületünk, ahol a legtöbb időt töltjük. Logikus, hiszen ennek a helyiségnek az energiái lesznek ránk a hatással a legjobban. Ez lehet a nappali, a dolgozószoba vagy akár a konyha is.
A legrendetlenebb szobában?
Kezdhetjük a rendszerezést abban a szobában is, ahol a legnagyobb káosz uralkodik, és szó szerint már csak ösvényeken tudunk közlekedni a sok felhalmozott holmi között. Mivel a nagy káosz miatt könnyen telepedhet ránk az az érzés, hogy képtelenség felvenni a harcot a rendetlenséggel, célszerű minél kisebb területekre felosztani a rendszerezést és lépésenként haladni.
A tavasz közeledtével elérkezett ideje a lomtalanításnak, szelektálásnak és tudatos rendszerezésnek. A megújulás időszaka ez, amikor el kell engedni a régi, már nem használt dolgokat, és ezzel együtt búcsút inteni a szürkeségnek és a megszokásoknak. A szelektálás nemcsak az otthonunk rendbetételéről szól, hanem a lelki harmónia visszaállításáról is.
A felhalmozódott holmik terhet jelentenek, akadályozzák a szellemi frissességet. Az elengedés azonban lehetőséget teremt arra, hogy új energiákat vonzzunk be életünkbe, hogy saját magunkat is felkészítsük egy új kezdetre. Érdemes átgondolni, mi az, amit szeretnénk megtartani, és mi az amit nem, hiszen ez segít abban, hogy tisztább és kiegyensúlyozottabb környezetet teremtsünk magunk körül. A tavaszi megújulás egyaránt szól a fizikai rendrakásról szól, és a lélek megtisztításáról is. Kezdj bele te is!