A szobanövények amellett, hogy egy kis természetet csempésznek az otthonunkba, még hatékonyan meg is tisztítják a beltéri levegőt és mérséklik a stressz-szintünket is! Különösen jó hatással lehet ránk az, ha a hálószobába helyezünk el néhány növényt. Ráadásul egy nemrég elkészült tanulmány szerint a növények képesek meghosszabbítani az életünket. A következőkben bemutatunk 10 olyan szobanövényt, amit bátran “beengedhetünk” az életterünkbe, élvezve annak minden előnyét.
Levendula
Nem tartozik a tipikus szobanövények közé, de a optimális körülmények mellett mégis jól érzi magát a lakásban. Napfényes helyre téve, megfelelő gyakorisággal öntözve szép és illatos dísze lehet a hálószobánknak.
A levendula (Lavandula) népszerű örökzöld félcserje, dísz-, fűszer és gyógynövényként ismert - melynek több fajtája is megtalálható Magyarországon. Levelei zöld vagy ezüstös zöld színűek, virágai lila, fehér, kék, halványkék vagy rózsaszín színűek lehetnek, erős, aromás illatuk van. A laza, jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajt kedvelik. Nincs túl nagy tápanyagigénye, a vízigénye is fajtánként eltérő, ahogy a szaporítása is fajtánként eltérhet: tőosztással, magról és dugványozással szaporítható.
Levendula fajok:
- Közönséges levendula (Lavandula angustifolia) – közepesen magas termetű, évelő, örökzöld növény, gyógyászati célokra is használható, aromaterápiában alkalmazva nyugtató, idegerősítő, hangulatjavító hatása miatt kedvelt. Csökkenti a fejfájást, a fertőzéseket, tisztítja a légutakat, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású.
- Francia levendula (Lavandula stoechas) – ez a Földközi-tenger vidékén őshonos örökzöld, évelő cserje lehet alacsony és középtermetű is. Nevezik spanyol levendulának, füzéres levendulának vagy bóbitás levendulának is. Kevésbé ellenálló a közönséges levendulához képest, és valamivel vízigényesebb növény.
- Angol levendula (Lavandula x intermedia) – a közönséges levendula (Lavandula angustifolia) és a széleslevelű levendula (Lavandula latifolia) keresztezésével hozták létre. Közepes termetű növény, ami a közönséges levendulánál nagyobb virágot hoz.
Botpálma
A szobanövénynek alkalmas pálmafajták közül az egyik legnépszerűbb a Rhapis excelsa azaz a botpálma. Az eredetileg Kínából és Délkelet-Ázsiából származó dekoratív növény a lakások és irodák dísze - a gondozása egyszerű, emiatt jó választás kezdő növénytartók számára is. Kedveli a világos helyeket, de jól viseli a félárnyékot is. Arra azért érdemes figyelni, hogy az erős közvetlen napfény károsíthatja a leveleit, ezért a legjobb helyet az ablak közelében, de a közvetlen napsütéstől védett területeken találhatjuk meg a számra.
Mivel a mérsékelt hőmérsékletet kedveli, így nappal a 20-25°C, éjszaka pedig 15-20°C -ot igényel és magas páratartalmat. A fűtési szezonban a levegő szárazabb, így célszerű a leveleit langyos vízzel időnként megpermetezni. A mérsékelt, egyenletes öntözést szereti, kerüljük a túlöntözését, mert a gyökerei könnyen rothadásnak indulhatnak. Használjunk a pálmák számára kifejlesztett speciális virágföldet, amihez egy kevés homokot vagy perlitet is keverhetünk, hogy javítsuk a vízáteresztő képességet.
A botpálma nem igényel rendszeres metszést, csak az elhalt vagy elszáradt leveleket kell eltávolítani annak érdekében, hogy a növény egészséges és esztétikus legyen. Dús levélzete miatt, bármilyen stílusú enteriőrbe kiválóan illeszkedik.
Szobafikusz
A szobafikusz (Ficus elastica) nagyon elterjedt szobanövény Magyarországon. Eredetileg Malajzia és India szubtrópusi területein őshonos, az eperfafélék családjába, a fikuszok nemzetségébe tartozó növény. Természetesen élőhelyén képes 25-30 méter magasra is megnőni, a szobai körülmények között szerényebb méreteket ér el, de még így is a nagy termetű szobanövények közé tartozik. A szépsége akkor érvényesül a legjobban, ha biztosítjuk számára a szükséges teret, mondjuk egy tágas, világos nappaliban, vagy hálószobában.
Nem túl igényes, a laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű talajt kedveli, csak a tápanyagok utánpótlásáról kell gondoskodni. A fény-, víz- és hőigénye átlagos - ideális számára a kellemesen meleg,világos, tűző naptól, huzattól mentes hely. A párásításért mindig hálás, ugyanis, ha túlságosan száraz és fűtött a szoba levegője, akkor az kedvez a pajzstetvek, takácsatkák és tripszek megjelenésének. Fontos tudni, hogy a szobafikusz tejnedve mérgező, ezért kizárólag csak olyan helyre kerüljön, ahol sem kisgyerek, sem háziállat nem férhetnek hozzá.
Aranypálma
Az aranypálma (Areca lutescens) Madagaszkár szigetén őshonos, ahol akár 10 m magasra is megnőhet. Szobanövényként tartva is figyelemre méltóan gyorsan növekszik, évente akár 20 centimétert is produkálhat, amennyiben ideálisak hozzá a feltételek. Fésűszerűen elrendeződő levelei nagyon szép látványt nyújtanak, hosszú élettartamú dísze lehet otthonunknak.
A világos, de közvetlen napfénytől védett, meleg, minimum 16 °C-os hőmérsékletű helyet kedveli - a huzatos helyiségeket, a légkondicionáló és a fűtőtest közelségét azonban már nem annyira. Optimális fejlődéshez magas páratartalom kell, ezért mindig gondoskodjunk a levegő párásításáról, a növény vízzel való permetezésével. Rendszeresen, de mértékkel öntözzük, kerüljük a túlöntözést és a pangó víz kialakulását.
Tavasztól egészen a nyár végéig tanácsos kéthetente mérsékelt töménységű tápoldattal tápoldatozni, ami elősegíti a gyors növekedést. Átültetni jellemzően két évente kell, jó vízáteresztő képességű földkeverékbe. A levélcsúcsok sárgulását vagy barnulását a növény nem megfelelő gondozása, és az igényeitől eltérő környezeti feltételek okozhatják.
Magvetéssel és tőosztással szaporítható, a tőosztás az év bármely időszakában elvégezhető.
Borostyán
A borostyán (Hedera) örökzöld kúszónövény, amely Ázsiában, Észak-Amerikában, és Európa-szerte is megtalálható. A borostyán nemzetségbe 17 faj tartozik, melyekeknek Magyarországon hozzávetőleg a fele található meg. Ilyen például a fehér-tarka levelű borostyán (Hedera helix ‘Glacier’), az erdei borostyán (Hedera helix), a kaukázusi borostyán (Hedera colchica), az algériai borostyán (Hedera algeriensis), és a szobaborostyán (Hedera canariensis). A szobaborostyán kivételével a borostyán fajokat leginkább a talajtakaróként a kertben találhatjuk meg, illetve kerítésekre vagy falakra felfuttatva.
A kertészetekben általában az erdei borostyán különböző fajtáit találhatjuk meg, ezek levelei eltérő színűek és mintázatúak. így meglehetősen széles belőlük a választék. Gondozásuk viszonylag egyszerű: szinte minden talajban megélnek, bár a leginkább a laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű földet kedvelik. A szobaborostyánokat tavasszal és nyáron kéthetente érdemes tápoldatozni, ősszel és télen pedig havonta egyszer. Fényigényes növény, ezért napos, világos helyet keressünk a számára. Arra figyeljünk, hogy ne érje tűző nap folyamatosan, mert megégetheti a leveleket.
Érzékeny a pangó vízre, amitől el is pusztul, viszont a száraz talajt sem kedveli - így csak mérsékelten öntözzük. Nem túl melegigényes, egyenletes hőmérsékletet kell biztosítani a számára. Figyelni kell a páratartalomra is - fűtött szobában célszerű vízzel permetezni. Szárdugványokkal szaporítható. Mivel egy erőteljesen és agresszív módon terjedő növény, néha metszeni is kell. A borostyán szintén mérgező, így érdemes távol tartani a kisgyerekektől és a házi állatoktól. Hatékony levegőtisztító, megköti a levegőben lévő toxinokat.
Szobapáfrány
A szobapáfrány (Nephrolepis exaltata) a Nephrolepis nemzetségbe tartozó hazánkban is közkedvelt szobanövény. Ez a trópusi területeken őshonos páfrányfaj a jellegzetesen elegáns megjelenése miatt, tökéletes választás lakások, közintézmények, irodák díszítésére is.
Gondozása során kiemelten fontos a helyválasztás, ugyanis a félárnyékos, vagy világos, de közvetlen napfénytől védett, meleg helyet preferálja. Amennyiben túl sötét helyen neveljük, a levélzete ritkává válhat, és fakóvá válhat, míg a közvetlen napfény csúnyán megégetheti a leveleit.
Rendszeres, körültekintő öntözést igényel, tavasszal és nyáron több, míg ősszel és télen, kevesebb vízre van szüksége. Fontos a megfelelő párásítás ir. Tavasztól-őszig érdemes kéthetente tápoldatozni mérsékelt töménységű tápoldat alkalmazásával.
Szaporítása lehetséges tőosztással és az indák elültetésével. Az indák elültetésére a nyári hónapokban kerüljön sor.
Örökzöld rákvirág
Az egyik legkevésbé igényes növény a rákvirág (Aglaonema), ami az otthonunk méltó dísze lehet. Ez a kínai örökzöld növény, ami a kontyvirágfélék családjához tartozik, Délkelet-Ázsia szubtrópusairól származik.
A rákvirágot tarthatjuk kisebb korában asztali dísznövényként, majd ha nagyobb lesz, bozontos padlónövényként is. Hosszú, fényes, bőrszerű levelei egyedi zöld, szürke, rózsaszín, piros és krém mintázattal rendelkeznek - gyenge fényviszonyok mellett is elél, sőt közepes fényviszonyok mellett még gyorsabban is növekszik. A rákvirágot nem szabad túlzottan locsolni, mert akkor a szárai elgyengülnek, és elhalnak. Nagyon kevés növényi tápoldatra van szüksége, a 10 °C alatti hőmérsékletet nem szereti, mert az károsíthatja a leveleit; a hideg téli huzattól távol kell tartani.
A rákvirág virágait tanácsos eltávolítani, egyrészt nem látványosak másrészt sok értékes energiát vesznek el a növénytől, amit a növény egyébként a gyönyörű levelek növeléséhez hasznosítana. Dugványokkal és növényosztással szaporítható. Fontos tudni, hogy mérgező növény: bőrirritációt, száj, az ajkak, torok és a nyelv irritációt okozhat.
Szobai szanszeviéria (anyósnyelv)
Kardszerű, szúrós levelei miatt kapta az anyósnyelv elnevezést. A Dracaena trifasciata vagy a szobai szanszeviéria eredetileg Dél-Afrikából származik, olyan növény, amit szinte képtelenség “megölni”, elhanyagolás mellett is vígan gyarapszik és fejlődik. Kitűnő levegőtisztító növény, eltávolítja a levegőből a benzolt, a formaldehidet és a triklór-etilént.
Bárhol elhelyezhetjük a szobában, nem számít, hogy a legsötétebb sarokba vagy a legfényesebb ablakba kerül (a biztonság kedvéért azonban a közvetlen napfényt kerüljük). A túlzott öntözést sem szereti. Elegendő havonta egyszer tápoldatozni. Jól fejlődik 15 – 29° C közötti hőmérsékleten, de a 13 °C-nál hidegebb hőmérséklet árthat neki, mert megbarnulnak és elfonnyadnak a levelei. Enyhén mérgező növény, ezért nem árt vele óvatosnak lenni.
Az anyósnyelv néhány évente termel apró, illatos fehér vagy krémszínű virágokat - erős fényben, nagyon száraz talajban.
Sárkányfa
Az Afrikából származó sárkányfa (Dracaena marginata) a fényszegényebb lakások szobanövénye, nevét a törzs sérülésekor kicsorgó vörös színű, ragadós nedvéről kapta. Fásszárú növény, aminek a törzse egyenes, hengeres. A sárkányfa kifejezetten ajánlott a városi lakásokban nemcsak dísznövény gyanánt, hanem a levegő tisztítására is.
A talaját mindig tartsuk nyirkosan, de a túlzott öntözést kerüljük, mert nagyon könnyen megindulhat a gyökérrothadás. Mivel kedveli a párás levegőt rendszeresen permetezzük vízzel, ügyelve arra, hogy a levelei megszáradjanak, mielőtt közvetlen napfény érné őket.
A növekedési időszakban hetente levéldísznövényekhez való tápoldattal tápláljuk. Kedvező körülmények között akár a két méteres magasságot is eléri.
Szeldeltlevelű filodendron
A filodendronok nagyon szép és könnyen gondozható levéldísznövények. Léteznek bokros termetű, törzset nevelő, és kúszó növekedésű fajai. Napjainkban a legelterjedtebb még mindig a kúszó filodendron (Philodendron scandens), és a szeldeltlevelű filodendron (Philodendron selloum).
A szeldeltlevelű filodendron a kellemesen meleg, világos, de közvetlen napsütéstől védett helyeken érzi jól magát, de a huzatot, valamint a fűtőtestek közelségét nem szereti. Fényhiányos környezetben lassan fejlődik, megnyúlik, ezért lényegesek a megfelelő fényviszonyok. Kulcsfontosságú a növény számára a megfelelő páratartalom is, amit a levelek rendszeres permetezésével biztosíthatunk.
Rendszeresen és körültekintően kell öntözni, fontos, hogy kerüljük a túlöntözést, mivel az gyökérrothadást eredményezhet. A tavaszi és nyári hónapokban kéthetente érdemes tápoldatozni a növényt, ősszel és télen azonban hagyjuk el a tápoldatozást.
Ne felejtsük el elvégezni a levélzet rendszeres portalanítását, hiszen a porlerakódás gátolja a fotoszintézist, és a kártevők megjelenésének is kedvez. Kétévente, kora tavasszal ültessük át, amihez tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt használjunk.
Buzogányvirág
Nem ajánlatos azok számára, akiknek olyan kisállata van, aki szereti rágni a növényeket: a növény bizonyos részei ugyanis mérgezőek! Egyébként nagyon igénytelen, szűrt fényben is elboldogul, nem kell túl sok vízzel sem öntözni.
Természetesen a fentiekben felsorolt szobanövényeken kívül is vannak olyan növények, amelyek megjelenésükkel hozzájárulhatnak a hálószobánk enteriőrjének gazdagításához. Ilyen a kellemes illatú rozmaring, a nagyon gyakori zöldike, a könnyen gondozható szobai futóka, vagy a vitorlavirág.
Bármelyiket is választjuk, mindenképpen jól járunk velük.