Férfias, nőies, családias lakások jellemzői - DODO | Designban Otthon

Férfias, nőies, családias lakások jellemzői

Hogy egy lakás is lehet férfias, nőies vagy családias? Igen, lehet, hiszen akik benne élnek, azok teszik olyanná, amilyen. Természetes, hogy vannak olyan ismertetőjegyek, amelyek kifejezetten férfiassá, nőiessé, vagy családiassá teszik az otthonokat, cikkükben ezeket szeretnénk részletesebben megmutatni. Tarts velünk te is, inspirálódj és meríts ötleteket!

Férfias lakberendezés – a sivár legénylakások kora lejárt

Milyen a férfias lakberendezés? Semmiképpen sem egy sivár, alig berendezett legénylakást kell elképzelned. A férfias lakberendezés a közvélemény szerint preferálja a sötét árnyalatokat, a letisztultságot, szereti a praktikusságot, a bőr kiegészítőket és - haladva a korral - az okos otthon megteremtésére törekszik. Ezek a jellemzők azonban ma már közel sem csak a férfiak lakásainak jellegzetességei, nyugodtan átvehet bárki belőlük néhány ötletet. Lássuk, mik a legtipikusabbak!

Sötét színek használata

A férfias lakberendezéssel kapcsolatban leggyakrabban a szürke, a fekete és a sötétbarna színek használata merül fel. Ezek az árnyalatok tényleg jól mutatnak egy férfias lakásban, de lényegében bármelyik otthonban alkalmazhatók, hiszen elegáns összhatást eredményeznek. Arra azonban figyeljünk, hogy a túl sötét árnyalatokkal ne essünk túlzásba, hiszen könnyen barátságtalanná, élettelenné tehetjük a teret. A tökéletes egyensúly megteremtése érdekében inkább alkalmazzuk a szürke vagy a barna világosabb árnyalatait.

Bőr vagy műbőr bútorok

Míg korábban a bőr és műbőr bútorok trendinek számítottak és nagyon elterjedtek voltak, ma már már nem tartoznak a legdivatosabb megoldások közé. A masszivitásuk, a nehéz kezelhetőségük miatt csak módjával érdemes egy-két darabot választani belőlük (pláne a műbőr változatokból), ezek a megfelelő környezetben kifejezetten jól tudnak mutatni. A bőr vagy műbőr fotel vagy puff ha tökéletes illik a színskálába elegáns részlete lehet a szobának.

Természetes anyagok

Kifejezetten férfiasnak számítanak a fa bútorok és burkolatok, a nagy fa felületek a helyiségek fókuszpontjában, amihez jól lehet a színskálát és a kiegészítőket is igazítani. Jól jön ezekben az esetekben a skandináv vagy az indusztriális stílus alkalmazása. A természetes fa színe és mintázata otthonosságot és melegséget kölcsönöz az elrendezésnek, a fából készült padlóburkolat ideális hátteret biztosít más belsőépítészeti elemek számára is.

Minimalista dekoráció - kényelem és funkcionalitás

A minimalizmus is jellemző a férfias lakásokra, aminek praktikus oka van: egyrészt könnyen tisztán tartható, másrészt jól is néz ki és soha nincs rendetlenség (mivel alig vannak kiegészítők, felesleges csecsebecsék). Fő dekorációs elemek a minimális gondozást igénylő növények, a letisztult faliképek vagy poszterek. A helyiségekben minden egyes elem átgondoltan van elhelyezve, és konkrét funkciót tölt be.

Férfia otthon

A személyiség kifejezése

Napjainkban egyre fontosabb, hogy egy férfias lakás kialakítása is az egyéni ízlésnek megfelelően történjen: a lakó személyiségét tükrözze. Ehhez azonban az kell, hogy a lakó maga végezze el a bútorok, a kiegészítők és a dekorációs elemek kiválasztását, hiszen ettől lesz élhető a lakás, ettől érezheti majd igazán az otthonának, ahova hazatérhet a világ zűrzavarából. Legyen egy olyan hely, ahonnan nem jó érzés kimozdulni és ahová mindig visszavágyik.

Egy hely, ami csak a férfié – a man cave

Akkor sem kell lemondani a férfias lakberendezés stílusjegyeiről, ha már valakinek családja van: viccesen hangzik, de ahogy a gyerekeknek szüksége van gyerekszobára, úgy a férfiaknak is szüksége van egy olyan helyre, ami csak az övé. Ez a man cave, azaz a férfi szoba.

Ez egy olyan helyiség, amelyet a saját igényeinek és hobbijának megfelelően alakíthat ki, és ezt a dekoráció és a berendezési tárgyak is tükrözik. A kifejezést elsőként 1992-ben használták a kanadai Toronto Star magazinban, de maga a koncepció, már a '70-es évektől ismert és népszerű volt.

Néhány lehetőség:

  • könyvtárszoba (a könyvek és az irodalom rajongóinak)
  • vadász-szoba (ahol a vadászat és a régi idők tisztelete lengi be a teret)
  • garázs (a motorok, autók szerelmeseinek)
  • sportszoba, edzőterem (itt zavartalanul lehet nézni a sportközvetítéseket, illetve edzeni az egészséges mindennapokért)
  • videojáték barlang (megfelelő időbeli keretek betartásával)
  • borospince, minibár (szigorúan csak mérsékelt alkoholfogyasztással)
Férfias otthon 2

Nőies lakberendezés – nem kell, hogy minden babarózsaszín legyen

A fentiekben már kiderült, léteznek férfias lakások, ennélfogva kézenfekvő, hogy léteznek nőies otthonok is. Sőt! Kijelenthetjük, hogy azokon a helyeken, ahol nők élnek, biztosan felfedezhetők nőies részletek, csak van ahol ez kifejezettebben jelenik meg, míg máshol szolidabban. Lássuk, mi minden befolyásolhatja mindezt!

  • Az otthon berendezése általában a nők feladata szokott lenni, így az ő ízlésük, elképzeléseik, kreativitásuk garantáltan érezhetőek ott, ahol nekik kell dönteni a színekről, bútorokról. A nők tárgy memóriája sokkal jobb - ennek evolúciós oka van -, ami előnyt jelent a tervezésnél.
  • Mivel nem egyformán nőies mindenki, így a nőies lakások is ezer félék lehetnek - ennek ellenére mégis vannak felismerhető, sajátos jelek az életterekben is, amelyek lényegében azt „nőtípust” mutatják be, ami az adott lakóra jellemző.
  • Az olyan nőies tulajdonságok, mint az érzékenység, a jó kapcsolatteremtő képesség, a jó kommunikációs készség, a lakberendezésben is fontosak. Azokban az otthonokban, ahol a nők egyedül élnek, ott minden helyiségben megfigyelhető a nőies, finom, érzékeny stílus. Megnyilvánul ez a szépüléshez, öltözködéshez kapcsolódó tevékenységeknél, az ehhez szükséges tárgyak és eszközök kiválasztásánál, a romantikus hangulat megteremtésénél. Egy nőies lakásban sok a csecsebecse, hangsúlyosabb a díszítő elemek aránya, az otthont felöltöztető tárgy.
  • A nők másra érzékenyek, és másra figyelnek, mint a férfiak. A nők nem tartják feleslegesnek, vagy zavarónak a díszítő elemeket, imádnak a formákkal, mintákkal, fényekkel és/vagy színekkel játszani, kevésbé gondolkodnak kizárólag csak a praktikusságban és funkcionalitásban. Feminin választás a sok fény használata, a meleg színek előnyben részesítése, vagy az íves, kacskaringós formák, finom, árnyalt vonalvezetés, vagy a virágminták választása.
Nőies otthon

A nőies jegyek az idő múlásával sem mindig egyformán vannak jelen. Vannak a nők életében olyan életszakaszok, amikor kihangsúlyozzák a nőiességüket, majd később visszafogottabbá válnak. A nőies jegyek minden otthonban szükségesek, bár a minimalista és modern design elterjedésével a női és a férfi otthonokat egyre nehezebb elkülöníteni egymástól, de még így is vannak markáns különbségek.

Például:

  • a nők számára fontosabb az esztétikum
  • szeretnek díszíteni
  • követik az aktuális lakberendezési trendeket
  • apró, de számukra nagy érzelmi jelentőséggel bíró tárgyakkal veszik körül magukat
  • kidolgozottabbak a részletek - ügyelnek arra, hogy mihez, mi illik
  • merészebbek szín-, anyag-, minta- és a formaválasztás terén
  • előszeretettel használnak virágmotívumokat
  • kedvelik az élő növényeket
  • fontos számukra a meghittség és a kényelem
  • sokféle lakberendezési stílus közel áll a szívükhöz - a bohém, a romantikus, a vintage, a country, a mediterrán, a retro, a japán. Az otthonaikat mesterien képesek akár évente átformálni.

Családias lakberendezés – amikor már nem te, nem ő, hanem ti vagytok

A családalapítással, a gyerekek érkezésével egy csapásra megváltozik minden: így a lakberendezés is teljesen új dimenzióba kerül. Itt már nemcsak egy személy igényeit, elképzeléseit, szükségleteit kell kielégíteni, hanem valamennyi családtagét kell rugalmasan összehangolni.

Lesznek olyan közös terek, ahol együtt van a család - ilyen a konyha, az étkező, a nappali - ezen területeken a melegség, otthonosság, a kényelem, a megfelelő hangulatok megteremtése elengedhetetlen. A nappaliban jól megfér egymás mellett a klasszikus dohányzóasztal és a puha szövet borítású kanapé, finom takarókkal és színes párnákkal, ahogy a játszósarok a gyerekeknek, vagy az étkezőben a frissességet árasztó növények és a családi fotók a falakon.

Az is fontos, hogy mindenkinek legyen egy saját helye, ahová - ha egyedül is szeretne lenni egy kicsit - el tudjon vonulni. A bútoroknál fontos a multifunkcionalitás: így az ebédlőasztal legyen bővíthető, a kanapé kihúzható. Lényeges, hogy ne zsúfoljuk össze a teret bútorokkal - kisgyermekes családoknál a túl sok berendezési tárgy még balesetveszélyes is lehet.

Családias otthon

A vidék varázsa

A város nyüzsgő forgataga helyett egyre többen választják a vidéki élet csendjét és nyugalmát, ami magával hozza a vidéki stílus megteremtésének igényét is (természetesen vidéken is élhetünk modern, minimalista vagy indusztriális stílusú lakásban).

A vidéki stílus is többféle lehet: angol, rusztikus, magyar paraszti, esetleg mediterrán jellegű - attól függően, hogy melyik ország, melyik tájegységéről van szó.

  • Country - az angol vidéki stílus – az angol vidék gazdáinak tradicionális otthon modellje, ahol a középpontban a méretes konyha áll, a mindennapok használati tárgyaival, lábasokkal, kerámiákkal. Egyszerűség, természetközeliség és praktikum jellemzi, ami előszeretettel használja az eredeti állapotában meghagyott anyagokat: a vesszőből font kosarakat, a nyersfát, a követ, az egyszerű lakástextileket, vásznat, kézi szőtteseket. Segítségével személyes, családias hangulatú lakásbelsők hozhatók létre: mintázatban a szimpla kockás, a virágos jelenik meg, sokféle bútor és kiegészítő fér meg egymás mellett.
  • A rusztikus – a vidéki stílusok között ez a lehető legtermészetesebb. A durván megmunkált, vagy kezeletlen fákat szereti, a bútorok általában tömör fából, vagy fonott vesszőből készülnek. A színvilága natúr, fehér, halvány bézs vagy homokszín, a mintás helyett inkább egyszínű anyagokat használnak. A durva felület a lakástextilekben is megjelenik: gyakori a lenvászon, az állatszőrök és bőrök, a gyapjú. Látni hagyja a fa tetőszerkezet gerendáit, ezáltal a ház csaknem együtt él a természettel. A konyhában sok esetben épített konyhapult és bútor található, a fiókokat fonott kosarakkal helyettesítik, a régi csatos üvegek nemcsak dekorációs elemek, hanem használati tárgyként is funkcionálnak a mindennapokban.
  • Magyar paraszti stílus – mindenki látott már vályogtéglából épült, vagy terméskő borítású házakat, ahol a búbos kemence központi eleme lehet még ma is a nappalinak, ahogy a vászonhuzatba bújtatott párnák vagy a helyi tradícióknak megfelelő mintázatú hímzett terítő.
  • Mediterrán stílus - a stílusra jellemző színek és anyagok segítségével igazi, családias, meleg otthont varázsolhatunk, ami az élet szeretetéről, a családcentrikusságról, a jókedvről, melegségről szól. A tágas terekben antik, vidékies, kovácsoltvas díszítéssel ellátott - sokszor nehéz, rusztikus - bútordarabok találhatóak, amik jellemzően kopottas fenyőből vagy tölgyből készülnek. Színek terén dominálnak az intenzív meleg színek (narancs és a terrakotta) ami kiválóan variálható az élénk sárgával, a vaníliával, a barnával, tengerkékkel, oliva zölddel, sőt akár az arannyal is.

A vidéki stílus jellemzőinek alkalmazásával kiváló családias lakást lehet komponálni - egy olyan helyet ahova mindenhonnan hazavágyik a család apraja-nagyja.

Keresés