Szűk, sötét folyosó vagy tágas, világos hívogató helyiség: egyáltalán nem mindegy, hogy melyik fogadja a hozzád érkezőket. Az előszoba az a hely, ami megadja egy otthonodról az első benyomásokat, tanúskodik az ízlésedről, a lakberendezési stílusokhoz való viszonyodról, az otthonodban uralkodó hangulatról. Mivel jellemzően egy kisebb alapterületű helyiségről van szó ezért amellett, hogy hangulatosnak kell lennie, a funkcionalitásának is kulcsfontosságú szerepe van.
Az előszoba az otthonod kapuja
Napjainkban sok helyen már vita tárgyát képezi: egyáltalán szükség van-e elkülönített előszobára? A vélemények eltérőek - sokan esküsznek arra, hogy felesleges, mert a közösségi terek egyébként is egyetlen légtérbe tömörülnek. Mások szerint viszont kell egy külön helyiség, ahova megérkezhetünk, letehetjük a táskát, a kabátot, kiléphetünk a cipőnkből és magunk mögött hagyhatjuk a világ zaját.
Egy otthon stílusának egységes kialakításában nem elhanyagolható az előszoba sem, sőt kiemelt fontossága van, ezért nagy körültekintéssel kell berendezned és dekorálnod azt. A kérdés csak az, hogy milyen szempontok mentén haladva érdemes elindulni eme feladat teljesítésében, hogyan rendezz be egy előszobát? A kérdésre azonnal mutatjuk a választ!
Stílus és praktikum egyben
Az előszoba olyan, mint egy zsilip a kint és a bent között, azzal az elsődleges feladattal, hogy külvilágtól megvédje a magánszférád azon részét, amit az otthonodnak nevezel. Bizonyos bútorokra akkor is szükséged lesz, ha kicsi, ha nagy, ha nappalival egybenyitott változatról van szó - csak a tér méretéhez kell igazítanod a választott bútorokat úgy, hogy a közlekedésre és a szekrényben való keresgéléshez is elegendő hely maradjon!
Tervezd meg, hogy milyen legyen - elsőként gondold át a saját és a hozzátartozóid szokásait, kinek mire lehet szüksége, mekkora lerakó- és tárolóhelyet kell kialakítanod? Milyenek az elindulási és a megérkezési szokásaitok és azokat hogyan teheted még kényelmesebbé? Szerencsére ma már a nagy belmagasságú helyiségeket akár a mennyezetig is beépítheted, ha pedig nem szeretsz létrázni, építhetsz a szekrénybe ruhaliftet is, ami megkönnyíti a mindennapjaidat.

A legfontosabb feladatod az előszoba kialakításakor az, hogy egyszerűen megoldd a tárolást. Nagyon nem mindegy, miként alakítod ki az előszobát, hogy hova dobod le a cipőt, a kabátot, a táskát, az autó- és a lakáskulcsot. Az előszoba azon helyiségek egyike, ahol pillanatok alatt eluralkodik a káosz, ha nem figyelsz eléggé.
Ezt megelőzendő célszerű mindennek előre kijelölni a helyét, legyen minden egyes bútornak funkciója, ahol váljon egyértelművé, hogy hová akaszthatod a kabátodat, hova teheted le a cipődet. Bútorok, amelyek jó szolgálatot tehetnek:
- Beépített cipőtartó – a kis terekben nagyon hasznos lehet minden beépített megoldás, például egy beépített cipőtartó is, amit akár a sarkokba is fel tudsz szerelni, sok értékes helyeket megspórolva vele. Fontos, hogy legyen egy zárt és egy nyitott része is: így az éppen nem hordott darabok a zárt részben elhelyezve nem lesznek útban, de a vizes, sáros cipőket is le tudod tenni a nyitott részben.
- Nagy zárható beépített szekrény – az előszoba nagyobb felfelülettel rendelkező oldalára alakíts ki egy nagy, beépített szekrényt akasztókkal, cipőtartóval és tároló rekeszekkel. A szekrényt akár egyedi méretben is elkészíttetheted egy asztalossal, így biztos, hogy pontosan akkora lesz, amilyen kell. Ha a mennyezetig ér (ahogy azt már fentebb említettük) nagyon sok olyan holmit is elnyel, amit csak időszakosan veszel elő.
- Ha nincs megfelelő mélységű falszakasz, és magas szekrényt sem tudsz elhelyezni, nagyon sokat segíthetnek a falon elhelyezhető kampók, akasztók, amelyekre akár a kabátodat vagy a kulcsodat is felakaszthatod, miközben dekorációnak sem utolsók.
Legyen világos
Az előszobák általában nem tartoznak ezon helyiségek közé, amelyek természetes fényárban úsznak, Emiatt viszonylag nehezen berendezhetőek, és még nehezebben dekorálhatóak. Ilyenkor lehet játszani a színekkel és a festéssel. A beépített bútoraid nyugodtan kaphatnak egy karakteresebb, élénkebb színt, amivel megmutathatod az egyéniségedet, az addig komor előszoba pedig izgalmasabb látványt nyújt. Egy különlegesebb mennyezeti lámpa kiválasztásával pedig nem csak fényt, hanem személyiséget is adhatsz az addig személytelen térnek.
A fénymennyiséget tovább szórhatod tükrök alkalmazásával, ami a legdekoratívabb és legkülönlegesebb tárgy lesz a térben, hiszen mindig megkettőzi a látványt, a keretezésének milyensége pedig a mutatni kívánt stílusra erősíthet rá.
Városi lakásokban az előszobában ablak sincs, maximum a bejárati ajtó üveges, amivel - valljuk be nem sok természetes fényt engedhetsz be a térbe. Viszont fokozhatod a hatást azzal, ha a falaknak világos, derült színt választasz, és a bútoraid is világos vagy fehér színűek.
A mesterséges világításra azonban mindenképpen szükséged lesz. Átlagos belmagasságnál alkalmazhatsz állítható fejű spotokat vagy falikarokat, amelyekkel hangulatosan megvilágíthatod a teret, a szekrényeket (ezek kaphatnak önálló belső világítást is). Amennyiben túl nagy a belmagasság, használj függőlámpát, ami optikailag csökkentheti a magasságot, oldja az előszoba szűk csőszerűségét, és kellemes, barátságos fényeket varázsol a térbe.

Legyenek könnyen tisztíthatók a burkolatok
Az előszoba egyfajta piszok-zsilipként is működik, emiatt fontos, hogy olyan burkolatokat válassz, amelyeket könnyen tisztán lehet tartani. Elsősorban a hideg burkolatok jöhetnek számításba, de ez nem zárja ki azt sem, hogy az otthonosság érdekében egy könnyen tisztítható szőnyeget is bevállalj.
Ha a falakon a világos/fehér színek uralkodnak, akkor a burkolat nyugodtan lehet akár egy sötétebb szőnyeg is, amire kellemesebb kilépni a cipőből a hideg kő helyett. Persze arra figyeli kell a választásnál, hogy könnyű legyen tisztítani. Az ajtón kívülre mindenképpen tegyél lábtörlőt, így a nagyobb szennyeződésektől még azelőtt megszabadulhatsz, hogy a lakásba lépnél.
Többfunkciós, praktikus bútorok szolgálják a kényelmet
Az előszobában az egyik legnépszerűbb bútordarab a pad. Hangulatos, dekoratív és rendkívül praktikus. Pláne, ha alul fiókos vagy fakkos változatot választasz, amiben a cipőidet vagy az azok tisztításához szükséges eszközöket is tarthatod.
A másik szintén közkedvelt kiegészítő a fogas, alatta egy cipőtárolóval kombinált ülőkével. Kis térben praktikus lehet egy lehajtható ülőke is, amit használat után visszapasszírozhatsz a fal síkjába. Jó megoldást jelentenek a kombinált előszoba falak is, amelyek egyesítik a fogast, a cipők és kiegészítők tárolását, az ülőbútort, sőt még a tükröt is - és adott esetben a világítást is tartalmazzák. A könnyű fali polcokkal is számolhatsz, ezeket egészen magasra is elhelyezheted, rajtuk dobozokban, kosarakban tárolhatod a kisebb dolgaidat.
A tükör elmaradhatatlan
A tükör semmiképpen nem maradhat el egy előszobából: a legideálisabb az egész-alakos, ami amellett, hogy praktikus, még tágítja is a teret. Ha szekrényed van, akkor akár annak az ajtaja is lehet tükrös. Egy-egy kisebb méretű tükörrel azonban dekorálhatsz is.

A bútorok ne csak hasznosak, de szépek is legyenek!
Ebben az esetben is fontos, hogy a bútorok stílusban összhangban legyenek a lakás többi részével. Az előszoba hangulata illeszkedjen a többi helyiséghez, legyen része az egésznek - a belépő vendégek kapjanak ízelítőt az otthonodból. A dekorációval otthonossá, esztétikussá teheted ezt a helyiséget is, finom részletekkel gazdagítva az összhatást. Pár kép a falon, egy dekoratív tányér a kulcsoknak, egy csokor virág, plusz színt visz az előszobába is.
Hogyan rendezz be egy hosszú és keskeny előszobát?
Egy hosszú, maximum 1 méter széles előszobának általában nincsenek ablakai, csupán más helyiségekbe nyíló ajtajai. mondhatni olyan, mint a hotelekben a folyosó. Miként lehet egy ilyen helyet derűs vagy akár elegáns helyiséggé alakítani anélkül, hogy csökkenne a funkcionalitása? Például:
- Fesd fehérre a falakat és a plafont, majd adj hozzájuk némi textúrát, hogy izgalmasabb legyen az összhatás. Felszerelhetsz néhány falpanelt is, vagy dekoratív dobozokat, polcokat a falakra, amelyek egyrészt stílusossá teszik a teret, miközben mélységet is adnak neki.
- Válassz a padlóhoz vízszintes csíkokkal rendelkező lábtörlőt.
- Fesd sötétre a folyosó végén található ajtót, ezzel ugyanis a ház belsejében található helyiségek felé tudod terelni a figyelmet.
- A festményeket csak az előszoba egyik oldalára akaszd annak érdekében, hogy ne „terheld túl” a teret.
- Véss kisebb réseket, mélyedéseket a falba, „hamis” ablakokat létrehozva - a kialakított világos részek vizuálisan tágítani fogják a teret.
Hogyan rendezz be egy hosszú és széles előszobát?
Itt már könnyebb dolgod lesz, hiszen egyrészt alkalmazhatod a hosszú és keskeny terekre vonatkozó tippeket, másrészt a nagy térnek köszönhetően megnőnek a lehetőségeid is:
- alakíts ki mini dolgozószobát - egy íróasztal és egy szék és már mehet is a munka. Persze arra figyelj, hogy ne legyenek senkinek az útjában.
- változtasd át az előszobát házi könyvtárrá. Pár polcot felszerelhetsz az előtér egyik vagy akár mindkét oldalára, lehetőleg aszimmetrikus elrendezéssel, hogy vizuálisan ne szűkítsd be a helyiséget.
- itt jól érvényesülnek az ülőpadok, a kanapék és más ülőalkalmatosságok is, funkcionálisak és kellemes hangulatot varázsolnak a térbe.
Hogyan rendezz be egy négyzet alakú előszobát?
A négyzet alakú előtér előnye, hogy képes akár egy másik szoba funkcióját is átvenni.
- létrehozhatsz egy kisebb társasági sarkot: csak egy dohányzóasztal, néhány szék, fotel kell hozzá.
- egy kényelmes olvasósarkot is berendezhetsz, amely a kedvenc helyiségeddé is válhat. Egy karosszék vagy kanapé, egy állólámpa és egy magas, kerek asztal praktikus megoldás lehet.
Hogyan rendezz be egy kisméretű előszobát?
Néhány előszoba annyira kicsi, hogy lehetetlennek tűnő feladat bármilyen módszerrel javítani a helyzeten. Annak tűnik, de mégsem az:
- szerelj fel polcokat annyira közel a plafonhoz, amennyire csak tudsz, a polcok ideális cipő- vagy szerszámtartóként is működhet.
- helyezz keskeny tárgyakat az előszobába, használd a falakat tárolóként.
- használj élénk, világos színeket, fényes tárgyakat, és mindig ügyelj arra, hogy az előtered jól meg legyen világítva.
Hogyan rendezz be egy nagy előszobát?
A nagy előszoba már teljesen más kihívásokat tartogat: ha több hely áll rendelkezésedre, könnyebb lesz megtalálni a tárgyak helyét. Előny, hogy szinte bármilyen típusú bútort elhelyezhetsz a szobában, és a színekkel sem kell játszanod annak érdekében, hogy egy nagyobb tér illúzióját hozd létre.
Az igazi kihívás abban mutatkozik meg, amikor egyedivé, személyesebbé, akarod tenni, hiszen nem könnyű megtalálni azokat a lakberendezési megoldásokat, amelyekkel a teljes otthonod hangulatát egy csapásra meghatározhatod. Persze itt is léteznek olyan ötletek, amiket sikerrel bevethetsz:
- miután már minden szükséges bútordarabot (fogas, esernyőtartó, cipőtartó és tükör) beszereztél, egy látványos elemmel még feldobhatod a teret. Ilyen lehet egy antik stílusú, többrészes fali polc is, amelyre díszeket és szuveníreket tehetsz.
- használj sok képet, mint egy galériában.
- fesd az előszoba egyik falát a többivel ellentétes színűre, és helyezz mellé különlegesebb bútordarabokat (könyvespolcot, vintage stílusú ládát).

A legjobb színösszeállítások az előszobába
Egy kis méretű, hosszú és/vagy keskeny előszobában a legjobb színválasztás a fehér, míg egy nagyobb térben több lehetőséged lesz játszani az árnyalatokkal. Természetesen Itt is megtarthatod a fehéret a színösszeállításban, de ügyelj arra, hogy az kisebb arányban szerepeljen.
Néhány inspiráló színösszeállítás:
- Gyöngy- és sötétszürke falak, fehér bútorokkal és halvány rózsaszín dekorációkkal.
- Azúrkék falak, vöröses tónusú fa bútorokkal és kobaltkék díszekkel.
- Olivazöld falak, fehér asztalos munkákkal és sötét árnyalatú fa bútorokkal.
- Szürke, fehér és narancssárga árnyalatú virágos tapétával borított falak, világos fabútorokkal és narancssárga díszítőelemekkel.
Mik a legnépszerűbb lakberendezési stílusok az előszobában?
Az a lakberendezési stílus, amelyet az előszobába választasz, nagymértékben függ a lakásod többi szobájának stílusától. A lakás stílusához igazított design lényeges, de most sem szabad elfelejtened a legfontosabb dolgot – a helyiség funkcióját. Azaz a cipők, ruhák, szezonális holmik elhelyezése, távozáskor-érkezéskor az öltözéshez kellő kényelem, az apró kiegészítők lerakását lehetővé tevő felületek. A dekoráció fontos, de a funkcionalitás a legfontosabb szempont. Mégis vannak olyan stílusok, amelyek népszerűbbek a többinél. Ilyen:
- a rusztikus stílus, ami nagy hangsúlyt fektet az olyan anyagokra, mint a fa, a vas vagy a fonott kelmék.
- a retro stílus, ami jellegzetes színei - az izzó narancs szín, a mustár sárga és a türkiz miatt - hódít a vidám, egyedi bútordarabok társaságában.
- a minimalista stílus, ahol se dísztárgyaknak, se virágos mintáknak, se bármiféle berendezésnek nincs helye.
- a shabby chic stílus, amit a kissé romantikus küllemű, vintage vagy antik bútorok képviselhetnek pasztellszínekkel, virágos mintákkal.
Az előszobának is otthonosnak és szerethetőnek kell lennie annak érdekében, hogy kellemes élményt jelentsen az első benyomás. Gondoskodj arról, hogy ez így legyen!