A wabi sabi szemléletmód utat tört magának az elmúlt hónapban a lakberendezésben. Amellett, hogy sikkes, egy csepp japán hangulatot és harmóniát is becsempészhetünk általa az otthonunkba…
Eddig a hygge uralta a lakberendezést, most viszont kihívója akadt a wabi sabi személyében (vagyis szemléletmódjában). Míg a dán életfilozófia a nyugalmat helyezi előtérbe a designban, addig a wabi sabi valami egészen nem hétköznapira próbál megtanítani minket...
A wabi sabi (vabi-szabi) jelentése
Az elmúlt időszak trendje, a wabi sabi, korántsem annyira friss divat, mint azt elsőre gondolnánk. Valójában ugyanis a 15. század Japánjában terjedt el, és nem kifejezetten lakberendezési elv, mint inkább világszemlélet volt.
A wabi sabi (vagy magyarosan vabi-szabi) előnyben részesíti a tökéletlenséget, az autentikus formákat, és a túldíszítés ellenében alakult ki. Arra tanít, hogy elfogadjuk olyannak a dolgokat, amilyenek és megtaláljuk a pozitívumot a kevésbé jó helyzetekben is.
Ez azt jelenti, hogy a wabi sabi szerint az alábbiban is megtalálhatjuk a szépet:
A kopott falak esztétikája
Ráadásul ebben is:
A tökéletlenség szépsége a dekorációban
Meglepő jelenség manapság, amikor állandóan az újra és a tökéletesre vágyunk, nemde?
Wabi sabi mint japán lakberendezési trend
Mivel a wabi sabi egy szemléletmód, ezért idővel a lakberendezésbe is beépült. Nem véletlenül éli reneszánszát, hiszen egyre többen állnak át a minimál bútorokra és arra, hogy minél kevesebb felesleggel vegyék körbe magukat a mindennapok során.
Használj természetes anyagokat
Talán nem véletlen, hogy ismét divattá vált a wabi sabi. Korunkban, amikor a féktelen fogyasztásra szűkülnek mindennapjaink és amikor már eltávolodtunk a természettől, szükség van olyan szemléletmódra, amely közelebb hoz minket az egyszerű nyugalomhoz.
A wabi sabi filozófiában fontos a földdel való kapcsolat, így hát nem meghökkentő, hogy a természetes anyagok kiemelt szerepet játszanak benne.
Természetes anyagok az étkezőben
És ami különösen jó benne, hogy bármelyik stílust szereted, a megfelelő fa hozzávaló vagy textúra remekül bele tud simulni a wabi sabi hangulatába. Így például a skandináv stílus esetén a világos fa, míg a mediterránnál a terra cotta is kifejezheti a lakberendezési szemléletmódot.
Skandináv és terracotta berendezés
És ha már természetközeliség és visszafogottság, akkor a színkészletről se feledkezzünk meg: előnyben a neutrális árnyalatok. Előnyben a homokszín, a barátságos szürke, a piszkoszöld és a tölgybarna.
A wabi sabi a neutrális színeket részesíti előnyben
Fogadd el, ami nem tökéletes
A lakberendezésben legtöbbször azt tartjuk fontosnak, hogy minden a lehető legtökéletesebben mutasson. Minden felület sima és minden forma trendi legyen.
Pedig a wabi sabi épp arra keres megoldást, hogyan lehet használt dolgokat ismét megbecsültté és széppé változtatni. Így például egy antik asztal is kiválóan belesimulhat a modern otthonba, vagy egy uszadékfából készült dohányzóasztal, újrahasznosított rusztikus bútor is harmóniát teremthet.
Uszadékfa asztal a DODO kínálatában
Mindez persze nem azt jelenti, hogy minden régi tárgyat meg kell tartanod, még akkor is, ha már nem veszed annak hasznát. A hangsúly azon van, hogy egyensúly legyen a kifinomult design, a funkció és az értékmegőrzés között.
Antik bútorok, amiknek jó hasznát veszed még
A nagyszerű egyszerű
Ha wabi sabi, akkor egyszerűség. A cél, hogy ne hivalkodj, ne halmozd a tárgyakat, hanem letisztultságra és funkcionalitásra törekedj.
A wabi sabi különösen támogatja a tágasság érzetét és a praktikusságot. Alakítsd a szobát egy fókuszpont köré (így például a nappaliban a kanapé legyen a központi elem), és hagyj átjárást a bútorok között.
Wabi sabi szemléletmódban berendezett nappalik
Az egyszerűség természetesen nem jelenti, hogy minden dekorációtól meg kell válnod. Légy a modern, letisztult és természetes díszítőelemek híve. Szobanövény pedig bármikor jöhet!
Növények az otthonban
Ha nem passzol, akkor passzol
Felejtsd el a “pöttyös párnához pöttyös falak” párosítást! Nem kell mindennek tökéletesen passzolnia, hiszen a wabi sabi szerint a túlzott tökéletesség megtöri az otthon melegét.
Ráadásul, mint tudjuk, a tökéletlenség a tökéletes…
Nem passzol minden, de így a jó...
Nem minden arany, ami fénylik: a kintsugi
A kintsugi szorosan kapcsolódik a wabi sabi elveihez. Eszerint a japán hagyomány szerint a “már nem szépből” is lehet szépet csinálni. Amit mi elromlottnak, elértéktelenedettnek tartunk, az valójában nemes.
A kintsugi egészen konkrétan “arannyal összeilletést” jelent. A legendák szerint egy japán sógun eltörte egyszer a kedvenc teáskannáját, és minden követ megmozgatott azért, hogy ismét egyben lássa azt. Így jutott el egy kínai mesterhez, aki arannyal forrasztotta össze az eltört darabokat, melynek köszönhetően a katonai vezető ismét használatba vehette hőn szeretett kannáját.
Összeforrasztott kerámiák
A kintsugi művészete még ma is létezik, ám mára nem használati tárgyak, hanem dekorációs elemek készülnek az összeforrasztott kerámiából. Mindez persze nem véletlen, hiszen a speciális eljárással összetákolt étkezési tárgyak meglehetősen mérgezőek voltak a használójuk számára…
Hogyan csinálj kintsugit?
Eltört a kedvenc vázád? Pánikra semmi ok, ugyanis házilag is pillanatok alatt készíthetsz belőle “régi-újat! Persze, nem valódi aranyból, de a hatás hasonló…
1. Végy gyantát és keményítőszert (ezeket általában együtt árulják, és bármelyik hobbiboltban beszerezheted őket), ezek egyvelege epoxigyantává áll össze.
2. Keverj mica port a ragasztóanyagba (ez egy természetes, ásványi alapú színezőanyag, mely gyöngyház fényt nyújt) vagy bármilyen, szintén hobbiboltban beszerezhető extra finom arany- vagy ezüstport.
3. Figyelj arra, hogy a darabkák szárazak és szennyeződésmentesek legyenek. A masszát vidd fel spatulával a kerámiadarabok szélére, majd ragaszd össze őket, és voilà, újjászületett a kerámiád!
A wabi sabi még egy dologra megtanít: nem kell azon görcsölni, hogy minden hibátlan legyen. És ezt ne csak a lakberendezésre értsd, hanem az élet minden területére. Relax!