Nem mindenki élhet olyan hatalmas lakásban, ahol csak a nappali 90 négyzetméteres. A kisebb lakásoknak is megvannak a maguk előnyei, aranyat érő lakberendezési ötletekkel pedig még a hellyel sem kell spórolni, hiszen minden elfér, amire csak szükséged lehet. Ha elolvasod az alábbi összeállítást, te is megismerheted a térnövelés titkait - tarts velünk!
Egy kis lakásból is kihozhatod a maximumot
Egy kis alapterületű lakásból is ki lehet alakítani egy kényelmes, szerethető, praktikus otthont. Például különböző optikai trükkökkel javíthatjuk a térérzetet és megszüntethetjük azt az összképet, ami apró helyiségeket, zsúfoltságot és a tárgyak kezelhetetlen sokaságát okozza. Ha tudatosan választjuk ki a bútorokat és az egyes kiegészítőket, és figyelünk azok elhelyezésére, a csekély alapterület ellenére is eredményesek lehetünk: egy garzonban is élhető otthont teremthetünk.
Mielőtt azonban nekilátunk a felújításnak, készítsük el a legoptimálisabb berendezési tervet. Ehhez a feladathoz célszerű úgy közelíteni, mintha egy jachton kellene boldogulnunk, ahol minden egyes centi számít. Kicsi lakások esetében mindig az a kiindulópont, hogy a falakkal tagolt apró szobák helyett a lehető legnagyobb összefüggő teret teremtsük meg. Bármelyik helyiségről is van szó, szerencsére a gyártók számos helytakarékos és praktikus termékkel segítik a munkát. Lássuk, hogy hol és miként tudunk spórolni a centiméterekkel!
Konyha, egy hely, ahol a női megérzések működnek a legjobban!
Mivel elsősorban a nők használják a konyhát, ők azok, akik a legjobban ismerik a teret és ők tudják, hogy miként esnek leginkább kézre a különböző eszközök. Egy kis méretű lakás konyhájában kifejezetten lényeges, hogy a női intuíciók vezessék a berendezési folyamatokat! Mivel ebben a helyiségben a legtöbb helyet a gépek foglalják el célszerű például egy pult alá épített hűtőt választani, hiszen ezzel fölötte 60 cm széles munkalapot nyerhetünk, sőt egy szigetelőréteg felhasználásával akár még a sütőt is fölé tehetjük.
Helyspórolásra szintén alkalmas megoldás az is, ha egy külön étkező asztal helyett a konyhapultra terítünk meg - a pult alá csúsztatható székek sem foglalnak majd el plusz helyet!
A kombinált készülékek között is érdemes tüzetesen keresgélni. Nagyon sok hely megtakarítható egy mikró funkcióval ellátott sütővel vagy egy osztott sütő-mosogatógéppel is. Sokkal több munkafelület marad a pulton is, ha nem csepptálcás a mosogatónk, hanem a fölötte felszerelt szekrénybe kerül csepegtető vasalat. Azok számára, akik nem főznek gyakran, a négyes főzőlap helyett éppen elegendő egy kettes dominólap.
A konyha megtervezése során kerüljük el a sarkokat, mert itt speciális vasalatokat kell használni, amelyeknek nagy a helyigénye. Gondolkodjunk inkább egyenes bútorban, aminek minden egyes alsó tárolójába helyezzünk fiókokat. Felső szekrénysorról is gondoskodjunk - ott a poharak és a tányérok könnyen elhelyezhetőek.
Sokszor nincs elegendő hely ahhoz, hogy a klasszikus asztal köré rendezett székekből álljon az étkező - ilyen terekben az étkezés megoldható a konyhapult folytatásaként kialakított félszigettel, amelyhez a 90 cm-es magasság okán félbárszékeket társítanak.
Fürdőszoba: spórolj helyet a zuhanykabinnal
A kis lakások tulajdonosai szinte minden esetben a tusolót preferálják a fürdőszobába, a 80 × 80-as, illetve a 90 × 90 cm-es méretű, jellemzően ötszögletű – az egyik sarkán lecsapott-, vagy negyedköríves - helytakarékos kabinokat szereltetik be.
Aki nem szeretne lemondani a fürdésről, annak jó megoldást jelenthet egy zuhanyparavánnal felszerelt aszimmetrikus sarokkád is. Mosdók közül a legpraktikusabbak a kisebb, sarokba helyezhető vagy a 40 cm mély, egyenes változatok. Fölé nem érdemes tükrös szekrényt tenni, mert nem is lehetne kényelmesen használni.
Akár külön helyiségben, akár a fürdőben lesz a WC, olyan szanitert vegyünk, ami nem lóg be zavaróan a térbe: a monoblokkos WC esetében 66-68 cm az ideális méret, a fali változatoké pedig 52-54 cm. Speciális adottságokkal rendelkező helyen a sarokba szerelhető WC-csésze is alternatívát jelenthet. A hagyományos tartályt tegyük minél magasabbra, a süllyesztett változatok közül a slim, vagyis az extra vékony öblítőtartály a legideálisabb megoldás. Ha külön térben van a WC, és nem fér be a kézmosó, akkor szerezzünk be egy olyan praktikus monoblokkos szanitert, amelynek a tartályán minimosdót is elhelyeztek.
Fontos beszélni a mosógépről is! Rögtön az elején érdemes tisztázni, hogy sokkal célszerűbb 60 cm-es helyett 45 cm mélységű mosógépet vásároljunk – hiszen a tényleges szélességhez a gép mögött futó csövek helyigényét is hozzá kell számolnunk. Az elöltöltős készülékek fölé praktikus tárolót is gyártathatunk, ami elnyel minden olyan holmit, amit nem szeretnénk látható helyen tárolni. Ha kicsit több a hely, akkor akár beférhet egy szárítófunkcióval kombinált mosógép is, ami nagy segítséget jelenthet, mert a kis lakásokban kifejezetten nehézkes a teregetés. Nagy belmagasságú lakásban érdemes egy fregolit a mennyezetre szereltetni.
Nappali: több funkció egyetlen térben
Ülőgarnitúra, franciaágy, vagy kanapé - sokaknál ez a legfontosabb eldöntendő kérdés. általában ez az egyik legfontosabb eldöntendő kérdés. Nos, kis alapterülethez kompromisszumos megoldás jöhet csak szóba. Ennek a helyiségnek a kialakítása során ugyanis lényegesen rugalmasabban kell kezeljük a lakberendezési szabályokat, hiszen alapvetően a lakás tulajdonosának az életmódjától fog függeni, hogy mi kap nagyobb hangsúlyt. Vannak, akik foggal-körömmel ragaszkodnak a nagyobb ülőgarnitúrához, míg mások számára a franciaágy jelenti a legjobb megoldást. Mivel egy garzonokban sokszor a funkciók egy térbe kerülnek, kiemelt szerepet kapnak a térelválasztók.
Egyszerű megoldást jelenthet egy mobil paraván, de akár egy könyvespolcrendszer vagy függöny is jól elszeparálhatja a hálószoba és a nappali zónáját. Napjainkban trendi a nagyon vékony, zártszelvényekből épített térelválasztó fal, ahol a fémváz a legtöbb esetben matt fekete, a kazettákban pedig üvegtáblák sorakoznak.
A térelválasztó fal természetesen készülhet plexiből vagy víztiszta edzett üvegből is, de függönyt is alkalmazhatunk sötétítésre. A fallal teljes egészében lezárhatjuk a tér egy részét, de tarthat csak az ágy végéig vagy a kanapé széléig. úgy, ahogy a berendezési tárgyaink kívánják.
Kihasználható extra tereket is keresnünk kell
Ki ne szeretne egy ablak beugróban ücsörögni, pláne, ha alatta még mély fiókok is kényelmesen elférnek. Be lehet építeni a strangok, kémények és pillérek körüli falfülkéket is, és a mélységüktől függően szekrényként vagy könyvespolcként is használhatjuk őket. Rengeteg holmit el lehet bennük/rajtuk helyezni, ami egy kis lakás esetében áldás.
A maximális helykihasználás elérése érdekében beszerezhetünk átalakítható bútorokat is. A legismertebb ezek közül a kinyitható asztal, de sokan szeretik a falról vagy a polcrendszerről lenyitható, esetleg a konyhaszekrényből előhúzható változatokat is. Rengeteg helyet spórolhatunk a dohányzóasztal-magasságból étkezőasztal-magasságba emelhető darabokkal.
A gyerekszobába kerülhet a fali szerkezetből lenyitható emeletes ágy, sőt létezik emeletes ággyá alakítható kanapé is. Olyan ágyat is kaphatunk már, ami a plafonról ereszkedik le - az ilyen praktikusan átalakítható bútorok kínálata napjainkban már elképzelhetetlenül gazdag
Titkos tárolók is vannak egy kis lakásban
Kisebb alapterületű lakásnál kulcsfontosságú, hogy alaposan tervezzük meg a tárolást. A készen kapható tároló monstrumok rettenetesen leszűkítik a teret, sokkal jobban járunk a méretre elkészített beépített bútorokkal. Arra figyeljünk, hogy akár nyíló, akár tolóajtók zárják is a szekrényt, az simuljon bele a falba, és tartson a padlótól a mennyezetig, saroktól sarokig.
Ideális lesz akkor, ha a színével vagy tapétázott felületével a fal stílusához igazodik. Szükség lesz 60 cm mélységű szekrényre az akasztós ruhák számára (ide elhelyezhetők olyan “nem túl szép” tárgyak, mint amilyen a porszívó, a fregoli, a felmosóvödör, a létra és a vasalódeszka).
Viszonylag nagy tároló felületetet nyerünk azzal, ha a konyha vagy a fürdőszoba területéből elveszünk valamennyit erre a célra. Egyedi tárolókat helyezhetünk a lépcsők alá, sőt maga a galériára felvezető lépcső is állhat szekrényekből.
A térelválasztóként létrehozott könyvespolcrendszer alsó sávjában is futhatnak tárolók, illetve az ágyneműtartók is funkcionálhatnak tárolóként.
A színeknek és a mintáknak ereje van: figyeljünk jól a falakra
Minél több a fehér és világos krémszínű árnyalat a kis alapterülettel rendelkező lakásban, annál tágasabbnak fog tűnni. A rövid hullámhosszú színek ugyanis a nagy fényvisszaverő képességük miatt optikailag nagyítani fogják a teret.
Szintén javítják a térérzetet a hideg tónusok, a kékek, szürkés-kékes zöldek és szürkék, de ezekkel nem szabad túlzásba esni. Szintén bánjunk óvatosan az intenzív, sötét és meleg színekkel, ezeket sokkal inkább csak kis foltokban használjuk. Kerülni kell az erős kontrasztokat is, mert szűkítik a teret. Tartsuk úgynevezett monokróm harmóniában a színpalettát, és fessük be az összes falat azonos színűre, ahogy a mennyezetet is.
Térnövelő tapétákat is alkalmazhatunk - erre vagy a kisebb mintájúak közül válasszunk, vagy az egészen felnagyítottak közül, de feltétlenül kerüljük a sötét, vagy az erőteljes színeket. Nagyon szépen megnyitják a teret az illuzionisztikus hatású tapéták, amelyek a legtöbbször tájat, eget, épület- vagy városrészletet ábrázolnak.
Rafinált függönyökkel és kárpitokkal is kreatívkodhatunk: a lakástextilek közül is válasszuk a kisebb, visszafogottabb mintával rendelkező, semleges színű darabokat, mert ezek garantáltan nem fogják összehúzni a teret. Óvatosan válogassunk, mert a függöny, a szőnyeg és az ágytakaró nagy felületet jelent egy garzonban, így az erőteljesebb színeket kizárólag csak a díszpárnákon, a kisebb szőnyegeken és székek kárpitjain használjuk. A függönyök kiváló lehetőséget teremtenek a direkt tértágításra.
Jó, ha tudjuk: a függőlegesen sávozott textilek felfelé, míg a vízszintesen csíkozottak vízszintesen nyújtják meg a teret, ezt érdemes figyelembe venni.
Nem mindegy, hogy milyen a burkolat
Egy homogén burkolat lényegesen nagyobbnak láttatja a teret, így célszerű ugyanazt a burkolatot alkalmazni mindenhol. Akár faparkettát, akár vinilpadlót választunk, a natúr hatású vagy fehér lazúrral kezelt változatot vegyük meg, olyanokat, amelyeknek a felülete kevésbé mozgalmas, a rajzolatában nincsenek csomók, és az erezete sem markáns.
A hidegburkolatoknál szintén részesítsük előnyben a világos, semleges árnyalatokat, hiszen ezekkel tehetjük kellemesebbé a kis alapterületű fürdőszoba látványát. Nagyon fontos a megfelelő lapméret megtalálása is. Válasszunk supersize lapokat, vagy kisebb méretű elemeket; mutatós a hatszög, a nyújtott téglalap és a pikkelyminta is. Akármelyik mellett döntünk, egyre ügyeljünk: a felület ne legyen 3D hatású, mert összehúzza a helyiséget.alfelületeknek köszönhetően nagyobbnak tűnik a tér.
Világítás is kell
A mennyezeti általános világítás kialakítása mellett gondoskodjunk kisebb fényforrásokról is, helyi hangulatfényekről, mert ezek javítják a térérzetet. Szintén nagyobbnak fog tűnni a tér, ha egyszerre több padló-, álló-, fali, vagy asztali lámpát kapcsolunk fel, mert ezzel optikailag tagoljuk a teret.
Remek hatásokat lehet elérni a rejtett LED-csíkokkal, amelyek megbújhatnak az álmennyezet körül, a stukkók és dekorlécek mögött, de helyet kaphatnak egy kád előlapja vagy a lépcsőfokok alatt is. Fontos, hogy mindig melegfényű izzókat válasszunk, mert a napfényhez közeli, kellemes, meleg fehér fény jelentősen hozzájárul a kellemes otthonos miliő létrehozásához.
A kisebb lakásoknak is megvannak a maguk előnyei, aranyat érő lakberendezési ötletekkel pedig még a hellyel sem kell spórolni, hiszen minden elfér, amire csak szükséged lehet.
Érdekel még több lakberendezéssel kapcsolatos tartalom? Akkor olvasd el ezeket is: